Brumbal

Jak zužitkovat dobrý nápad ?

Dobrý den,
Mám nápad na nový produkt, v příkladu bych to přirovnal: kdyby neexistovala madla ke skříňkám a vás by napadlo madlo vytvořit – nic moc složitèho, ale chtěl, nebo spíše využil by to skoro každý vlastník nějakè skříňky 🙂.
Je to celosvětově využitelný nápad a proto se chci zeptat, jak by jste postupovali, nebo zdali nemáte nějakou konkrétnější zkušenost.
Když by jsem se rozhodl začít s výrobou sám, větší firmy mě okamžitě převálcují. Když bych se rozhodnul pro patent, tak podle informací co jsem dohledal, by to mohlo trvat velmi dlouho, dost možná bych patent ani nezískal a o finanční náročnosti ani nemluvě.
Zkusit kontaktovat velkou firmu a nápad jim prezentovat ? Jak bych se měl v takovém případě chránit ?
Moc děkuji za odpovědi a případné rady.

Nejlepší odpověď
Kelt

Určitě jsi viděl film o Edisonovi, který se bál říci nějakou částku a byl spokojený s tím, co mu nabídli, i když pak každý přiznal, že chtěl dát více a Edison byl ochoten to prodat za 10 % původní ceny. Zkus se spojit s patentovým úřadem, zjistit co je potřeba a pak s nějakým výrobcem a dohodnout se s ním na procentech zisku. Pokud jsi majitelem patentu, tak máš tuším zaručenou určitou částku. No a spojit se s nějakými lidmi,s právníkem a dát se do toho boje s větrnými mlýny. Samozřejmě musíš umět přesvědčovat, proč je tvůj výrobek lepší, zda je levnější, odolnější a pod. Nějaká kalkulace a uvidíš. Nepočítej s tím, že se to hned podaří na poprvé. Ale škoda každého dobrého nápadu, který by byl nevyužitý a který vymyslela česká hlava.

Další odpovědi
elkon

Pokud je to taková bomba jak píšeš, měl bys požádat o ochrannou známku a průmyslový vzor, než s tím půjdeš ven, aby ti to někdo neukradl.
https://www.up­v.cz/cs.html
https://www.mzk­.cz/sites/mzk­.cz/files/ochra­na_prumyslove­ho_vlastnictvi_cr­.pdf
https://www.bu­sinessinfo.cz/na­vody/ochranne-znamky-jak-zaregistrovat-ochrannou-znamku-ppbi/

Brumbal

Moc Vám všem (oboum