zjentek

Jak ztišit hlučný počítač?

V bedně stolního PC mám čtyři repráky: zdroj, procesor a 2× case- přívod a odvod vzduchu. Jedou nonstop a dost to hučí.
Prakticky mi teď došlo, že tinnitus, kterej se u mě prohlubuje už od r. 2012, se mi začal pomalu vkrádat do uší ve stejným časovým období, kdy jsem začal vysedávat u tohoto stroje.
Stroj je to suprový, nebudu měnit, takže teď hledám způsob, jak se zbavit toho hučení, které mi za posledních šest let asi prakticky podlomilo jinak pevné zdraví. Podložený to nemám, jen úvaha. Dík.

Oprava- štyry ventilátory.

Fotku nepřikládám, neb by mi byla otázka smazána! ;)

Díky za odpovědi všem. Jsou skutečně vyčerpávající, jasné a srozumitelné. Jen drobné ujasnění-
pokud se rozhodnu odpojit některé větráky a nechat bednu otevřenou, tak co zmiňovaný prach?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak především – máš čísté chladiče? Chladič ucpaný prachem moc dobře nechladí a ventilátor se může ztrhat, díky tomu řve jako kráva. Tím bych začal.

Když máš ventilátory na case (dovnitř a ven), tak dost dobře nechápu, jak je možné, že grafárna je pasivně chlazená – tohle se se cpe do OPRAVDU nabušených stanic s velkým TDP komponentů – zvážil bych, zda-li jsou tyhle 2 fofrníky nutné.

Pokud máš na procáku bundlovaný chladič (ne že by byly nanic), tak si poříď POŘÁDNÝ flák mědi (s JEDNÍM 120mm větrákem) Něco jako tohle: https://www.al­za.cz/noctua-nh-u9s-d2271102.htm To pak najednou zjistíš, že pokud zrovna nehraješ nějakou 3D akci (a to asi nehraješ s pasivní grafikou) nebo neprovádíš něco extra náročného, tak se ventiátor na procáku nemusí ani otáčet, protože chladič to zvládá v pasivním režimu. Leda bys měl nějakou přetaktovanou bestii s více jak 130W TDP v základu – tam bys musel pořídít fofrníkový „sendvič“.

Ventilátor ve zdroji pořiď nový – přičemž zároveň vzorně vyčisti zdroj od prachu, 6 let je prostě MOC, obzvláště pokud používáš stroj denně několik hodin, nediv se, že fofrník je hlučný. Nešetři, lepší fofrníky mají lepší ložiska!!

Dále bych zvážil, zda-li je OPRAVDU nutné mít skříň zavřenou. (někdy ano, třeba když máš hravé zvědavé kočky které si rády kousnou do kablíků anebo se rovnou v kysně snaží uvelebit)

Otevřená skříň je prostě BEST, kdepak přídavné fofrníky! Každopádně si myslím, že ve stroji s kancelářskou­/integrovanou grafikou jsou jaksi nadbytečné. Rozhodně bych je odpojil.

K tomu čistění – já ho dělám cca každé 2–3 měsíce (v Práglu to jinak nejde) – profouknu chladiče stlačeným vzduchem (pozor při tom na rotory fofrníků!) a jednou za rok kompletně stroj rozhodím včetně zdroje a vezmu to důkladně.
(osvědčila se mi směs isopropylalkoholu a ethanolu 1:1 – především kvůli dehtu, který povrch chladiče oblemcá a ten pak funguje jako lepidlo na prach!)

Shrnutí – vyčistit včetně zdroje, kde dáš NOVÝ fofrník. Na procák pořádný chladič se 120mm fofrníkem (budeš potřebovat i teplovodivou pastu při jeho instalaci) Odpojit case fofrníky, popřípadě i nechat otevřenou skříň. A máš tichoučko o jakém se ti nezdá! ;) :D :D

Další odpovědi
anonym

Neuvádíš zda jde o stolní počítač či notebook, předpokládám že klasický stolní PC.

V takovém PC produkuje hluk obvykle 4 až 6 zařízení, může jich být samozřejmě méně i více, hovořím o obvyklé situaci:

  1. Ventilátor síťového zdroje
  2. Ventilátor na pasivním chladiči procesoru
  3. Ventilátor na grafické kartě
  4. Další přídavné ventilátory přimontované ke skříňi počítače
  5. Klasické rotující pevné disky či CD/DVD romka
  6. U starších počítačů bývalo obvyklý i malý ventilátor na northbridge základní desky.

řešením bývá váměna ventilátorů za větší, méně opotřebované, výměna disku za tichý ssd, uchycení rotujících disků na distanční gumové sloupky, výměna aktivních hladičů na základní desce za pasivní, lepení odhlučujícího materiálu na stěny skříně … atd.

Dochy

Zjisti které dělají nejhorší rambajs a vyměň je. Případně je zkus vyměnit i za takové, které mohou měnit svůj výkon podle potřeby. Zpravidla k nejhlučnějším patří větrák na CPU – nutnost chlazení velkého výkonu v omezeném prostoru vede k použití malého větráku s velkými otáčkami. Ty jsou buď hodně hlučné, nebo hodně drahé. Ve standardní výbavě bývají dost často ty hodně hlučné.

Pak větráky v bedně: můžeš se pokusit upravit uspořádání bedny tak, aby vzduch dobře procházel kolem komponent, které je třeba chladit a třeba Ti pak stačí jen jeden větrák a možná i na nižších otáčkách…

Další možností je pak vystlat bednu něčím protihlukovým. Někdy dost rámusu dělá i chvění plechů – opět pomůže když budou plechy něčím vystlané.

Tolik obecná doporučení, stejně nezbude než opravdu zkontrolovat PC a zjistit kde hluk vzniká…

prach: při otevřené bedně to bude možná o chlup horší. Nejspíš ne o moc. Vzduch se skrz bednu stejně honil i s tím prachem. Zas budeš moct snáze ten prach vysát, příp. budeš mít PC na očích abys viděl jak je na tom. Bacha na rozlitý čaj/kávu/colu…

Kepler

Ano, malý vysokootáčkový větrák je daleko hlučnějí, než větší pomalejší. Než budeš experimentovat, zkus pod bednu dát podložku z pěnové gumy, ta by měla vibrace utlumit. Efekt bude větší, pokud máš case na stole.

jáára

Pořiď si ocelovou bednu. Ne nějakou z 0.8mm plechu.
Fractal Design nebo něco podobného. Můj case je stabilní a tichý. Mám tam 6 větráků celkem a šumí jak notebook.

dubraro

K čemu počítač používáš? Pokud jen na jednoduché práce a internet, mohl by ti stačit třeba i nějaký Rapsberry Pi. To je krabička jako dlaň a žádné větráky nemá.

anonym

Omlouvám se teď vidím info o stolním PC přímo v otázce, přehlédl jsem.

led

ale v ostatnom je to dobrá informácia o najväčšom zdroji hluku.