Avatar uživatele
Registrovaný

Jak zrušit spoluvlastnictví nemovitosti?

S bratrem jsme se v 2/1997 na základě darovací smlouvy stali spolumajiteli nemovitostí – rodinný dům a zahrada s věcným břemenem dožití. Každý vlastníme ideální polovinu. Dva byty v domě jsou nad sebou – společné rozvody, svody, vstupní chodba, plášť domu, střecha, sklepní prostory, topení, voda - nelze rozdělit. Nyní po vyostření vztahů chci zrušit spoluvlastnictví a odstěhovat se, protože není mezi námi možná shoda o jakémkoli společném nakládání a údržbě. Jak mám správně postupovat, když s tím bratr nebude určitě souhlasit? Chci zrušit spoluvlastnictví soudně dle § 1143 OZ. Musím nejdříve nabídnout dohodu dle § 1141 OZ, aby mě bratr vyplatil (i když nemá finanční prostředky)? Užije se zde i § 3062 OZ o předkupním právu, když podíl nenabízím třetí osobě? Do jaké doby musím dostat odpověď na případně předloženou dohodu a za jak dlouho můžu podat poté žalobu k soudu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Podotýkám, že věcné břemeno se týká společných prostor a přízemního bytu užívaného bratrem. Děkuji za odpověď.

Odpovědi:

Avatar uživatele

V daném případě nemá spoluvlastník předkupní právo (spoluvlastnictví z 2/97), takže můžeš:
a) svůj podíl na nemovitosti prodat komukoli (i bratrovi) za libovolných podmínek
b) požádat o zrušení spoluvlastnictví soud (soud by zřejmě nařídil prodej nemovistosti a každý ze spoluvlastníků by obdržel podíl z prodejní ceny)
Doplňuji:
Pepa25 - od 1. 1. 2014 platí nový Občanský zákoník, který definuje, že předkupní právo (až na výjimky - RD se to netýká), pokud není smlouvou smluveno jinak, zaniká po 6 měsících od vzniku spoluvlastnictví.
;-)


Avatar uživatele
Bronzový

Výjimečně nesouhlasím s mowlou: IMHO bratr má předkupní právo. To nicméně není zásadní problém. S prvním krokem naznačeného řešení souhlasím: nabídnou dohodu o vypořádání (odkoupení). Akorát bych doplnil, že kupní cenu za tu polovinu může bratr splácet postupně (může to být zajištěno např. zástavním právem). Druhé řešení je prodej poloviny, ale je otázka, kdo by si to koupil (pak by nastoupilo to předkupní právo, tzn. najdu kupce a vyjednám cenu - pokud bratr souhlasí, je to přednostně jeho, pokud tolik dát nechce, můžu to prodat komukoliv). S třetím řešením (soud) nemám zkušenost.
Doplňuji:
mowla: Jsme právě v té výjimce :-) - viz § 3062 NOZ, který navazuje na §140 starého OZ. A je jedno, jestli jde o RD ...


Avatar uživatele
Registrovaný

Od roku 2015 jsou změny a předkupní právo spoluvlastníků se ruší, mrkněte sem, zde najdete podrobnější informace: http://www.pozemkyafarmy.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.