Pruzkumnik

Jak zprovoznit klakson při zapnutých světlech u Jawy 50 typ 21 s 20W magnetem?

Furt nad tím přemejšlím jak nejjednoduššeji zfunkčnit klakson při zapnutých světlech u pionýra typ 21 s 20W magnetem(tj. dvě 6V světelné cívky jedna 5W pro zadní světlo a druhá 15W pro přední světlo a bzučák(při vypnutých světlech))

Jediný co mě napadlo je dat ke světlu usměrňovací diodu tak aby světlo poháněla jen jedna půlvlna a druhá nevyužitá by zbyla na bzučák, jenže se bojím nedostatečné svítivosti(jen jedna půlvlna+sražené napětí na diodě) a blikání při volnoběhu a i při jízdě
výroba by byla ovšem jednoduchá, stačilo by dát diodu k přepínači

Dále mě napadlo že by se dal upravit nějak spínač na přepínač aby to fungovalo jako kombinace zvukové a světelné houkačky
Ale to se mi zdá konstrukčně nereálné(jde mi o zachování původního vzhledu)

Dále jsem slyšel že klakson z babetty by měl fungovat na pionýru se zapnutými světly ale připadá mě to jako blbost

Poslední věc co mě napadla použit baterku a klakson z Jawy 50 typ 555

Nejlepší odpověď
led

V časoch slávy týchto „mašin mladých“ sa mi osvedčila klasická trubka s gumovým balonikom, bežne dostať v predajniach s bicyklami. https://www.go­ogle.sk/search?q=trub­ka+na+kolo&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ved=0a­hUKEwjcnf_O-8fUAhXDOhQKHUN­LCCIQsAQIJg
Bzučák tohto motoPioniera (Jawa21Pionier-Jawa23 Mustang) niekedy v hluku ulice nebolo počuť, ale zaškriekanie trubkou zobudilo aj spiacich policajtov, prepáčte, zaneprázdnených súdruhov príslušníkov verejnej bezpečnosti…
Pozrite si stránky Jawa50 tipy triky návody http://www.ja­wa50.websnadno­.cz/Tipy_Navo­dy.html

Další odpovědi
dubraro

Nelze, není na to dostatek energie. Buď houkačku na baterie nebo klasickou s balonkem.

dr.luha

Já bych asi koupil nějakou piezo-houkačku, čtyři diody a jeden elektrolyt 2,5 G/12V.