Kepler

Jak zprovoznit internet na novém počítači?

Dát ho se starým pc do sítě nechci, hodlám jej vyřadit. Mám to bez modemu, signál beru z kabelu přivedeného do bytu (více účastníků v baráku), port po připojení kabelu bliká. Objeví se jen domovská stránka mikrosoftu, ale nerozbalí se. Jiné weby nezobrazí. Tuším, že se budu muset obrátit na wifi providera a ten bude po mně chtít nějaké údaje. Jaké? Dá se to vůbec zařídit na dálku, nebo bude muset přijet technik a já za připojení zaplatím?

Odpovědi
gecco

  1. máš switch a nebo jen ten jeden UTP?
  2. zkontroluj si nastavení sítě a browseru – pokud se zobrazí web MS, není důvod, proč by se neměly zobrazit i jiné (pokud to není z cache)
  3. zkus naklonovat MAC LAN karty (provider ji může kontrolovat)
  4. co s tím vším má „wifi provider“?

Ronnie3697

Pokud to máš bez modemu a kabel „ze zdi“ strkáš rovnou do PC, tak musíš u providera nahlásit MAC adresu nového počítače. Tu si zjistíš v příkazovým řádku, napiš tam „ipconfig /all“ (bez uvozovek) a bude tam řádek „fyzická adresa“, tu si opiš. U našeho providera se stačilo u sousedů přihlásit na účet na jejich stránkách a změnit MAC adresu přes internet, za pár hodin už to šlo v pohodě.

Kepler

Ronnie, to bude asi ono! Ale v jakém příkazovém řádku? Kde ho najdu? Dostanu se jen do „můj počítač“ dál do ovládacích panelů, ale když jsem do lišty „hledat“ zadal doporučované, nic to nenašlo. Mám win7.

Kepler

Gecco, nejsem v tomto oboru kovaný, takže tvým odborným pojmům a zkratkám nerozumím. Když jsem připojoval starý pc, musel přijet technik od providera a tím pc taky pracoval. Takže nevím jestli to náhodou nebude nutné u nového pc. Domovská stránka MS se nezobrazí, jak jsem psal, pouze adresní řádek.

gecco

Aha, sorry…
😉
Tak to bude složitější (resp. naprosto obecné, protože neuvádíš ani OS, ani HW).
Zavolej si nějakého kamaráda, který se s počítačem domluví – podle mne bude stačit nastavit správně síť (IP, DNS…), možná naklonovat MAC adresu siťové karty podle starého počítače do nového.

Kepler

Jo, díky. OS je win7 a železo desktop HP, ale myslím, že je to jedno. Ještě jsem si vzpomněl, že v ovládacích panelech je nabídka připojení k internetu, tak se tam ještě mrknu.

gecco

Jo, pokud je to běžné W7, na železe nezáleží…
Bohužel – nesedím u Win, takže jen po paměti – Ovládací panely, Síťová připojení, Vlastnosti, konfigurace TCP/IP…
Tak se koukni ve starém počítači a nový nastav podle toho.
Pak vyzkoušej připojení – pokud nebude fungovat, kukni tam znovu a pokud to půjde, zadej v novém MAC starého.

Kepler

Nevím, jestli dobře rozumím. Jak jsem psal, nechci oba pc v síti. Chci ale oba používat nezávisle na sobě, aspoň nějakou dobu. To můžou mít oba počítače stejný MAC? Já myslel že je originální pro každý pc?

Dochy

Co myslíš tím „nechci oba v síti, ale chci oba používat nezávisle na sobě“???
Dva počítače se stejnou MAC nemohou být ve stejném segmentu sítě. U Tebe to znamená, že je pak nesmíš mít oba v síti zároveň. MAC primárně má každá síťovka jedinečný, u některých síťovek je možné MAC změnit.

Kepler

Prostě chci nějakou dobu střídavě používat oba počítače, s tím, že si internetový kabel budu přepojovat. Myslím, že pravdu má Ronnie, MAC nového počítače jsem už snad zjistil. Zítra volám providerovi, uvidím jak to dopadne. Všem dík za rady!

Ronnie3697

Jestli chceš používat oba počítače najednou, tak si kup router, do kterého zapojíš hlavní síťový kabel a z routeru pak povedeš dva kabely, do každého počítače jeden. V tom případě pak u providera nahlaš MAC adresu routeru, která na něm bude někde nalepená. Hodně to ulehčí práci, protože pak bude „hlavní“ MAC adresa adresa routeru a ty si budeš moct zapojovat jakýkoliv počítač.

Kepler

Už je to OK, píšu z nového železa. Spojil jsem se s providerem, ten mě po telefonu navedl na instalaci pomocí pěti řad kódů z tištěné karty připojení a na třetí pokus se to povedlo. Takže zbývá jen doplnit programy a dokumenty. To staré železo použiju na zatloukání hřebíků, muslimů a tak…Starý pc teď používám jenom jako zdroj dat, které si postupně přetáhnu. Díky, I´m happy!