kefud

Jak zpracovat větší množství kedlubnů?

Uvažuji o zmrazení, oloupat nebo až po rozmrazení. Uvítám i jiné způsoby zpracování.

Nejlepší odpověď
pusinka50

Na netu najdeš recepty na jídla:
https://search­.seznam.cz/?sId=RX3­qLTlu7JBesjffqI2P&sou­rceid=top&q=re­cepty+na+kedlub­ny&sgId=YXk8xJIg­QnJAQMxu6nupxFwokS-vznwjzG-7YGZjkq%3D%3D&o­q=recepty+kedlub­ny&aq=0&su=c&thru=sug

Jestli jich máš hodně a chceš, aby ti vydržely, tak zakvasit:
Např.
Recept 1.:
Ingredience:
2 kg oloupaných kedlubnů
300 g cibule
20–24 g soli
20 g kmínu
kousek křenu

Postup:

  1. Oloupané kedlubny nastrouháme na hrubší nudličky, cibuli nakrájíme na proužky, promícháme se solí a kmínem a necháme 1–2 hodiny odležet až pustí šťávu
  2. Na dno sklenice dáme kolečka křenu a napěchujeme zelí, vršek dolijeme puštěnou šťávou z kedlubnů, případně přidáme trošku vody
  3. Hrdlo sklenice převážeme celofánem a necháme kvasit v místnosti při teplotě od 16–25 °C, jakmile se vytvoří dostatek kyseliny mléčné, což poznáte podle tvorby pěny a podle jemně navinulé chuti, přemístíme na chladnější místo kde je teplota nejvýše 15–10 °C a necháme vykvasit
  4. Po 5–7 dnech můžeme zelí konzumovat, kedlubnové zelí kvasí rychleji, než klasické zelí.

Doporučení:
Na 1 kg zelí se používá 10–12 g soli. Ve starých kuchařkách je uvedeno jako brukvové zelí, starší název pro kedluben.

Poznámka:
Dbejte aby zelí bylo stále ponořené v kysané štávě. Po odebrání části zelí můžeme zbytek přendat do menších skleniček ,zalít kysanou šťávou a uchovat třeba v lednici, kde vydrží i několik měsíců.

Recept 2.:
Připravíme si 1 kg zeleniny vhodné ke kvašení. Jedná se o mrkev, cibuli, kedlubny, zelí, červenou řepu, ředkve a křen.

Zeleninu nastrouháme, osolíme mořskou solí a mícháme tak, aby zelenina pustila šťávu. Poté směs napěchujeme do velké sklenice nebo do kameninového kvašáku, Zeleninu zatížíme stejně, jako když se dělá zelí, a nádobu uzavřeme.

Pokud stlačená zelenina pustila málo vody, dolijeme ji tak, aby byla nastrouhaná směs ponořená. Vše necháme v temnu při pokojové teplotě kvasit 3–4 dny. Zkvašenou zeleninu poté uložíme do lednice a postupně ji můžeme začít konzumovat.

Mléčné kvašení je přirozený proces, při němž vznikají vzácné bakterie, které příznivě působí na naší střevní mikroflóru. Ty samé bakterie najdeme v kupovaných „živých“ jogurtech a kefírech. Kvašená zelenina se může přidávat i do polévek.
_____________­_______

Kulinářsky lze kedluben zpracovat na mnoho způsobů – například jej vařit, zapékat, smažit v trojobalu apod. Dochucujeme zelenými bylinkami (bazalka, tymián) či s česnekem.

Další odpovědi
Kepler

Zamrazit se to dá, raději jako oloupaný polotovar. Jinak moc možností není. Letní odrůdy sklízené v říjnu je možné uložit do sklepa. http://ostrov­navsi.cz/kedlub­ny/

pepe88

Zavářka jako u kompotu.

dr.luha

Před mražením se musí většina zeleniny blanšírovat. Zastaví se činnost enzymů, vyrovnají se buněčné tlaky atd. V praxi – nakrájet na kostičky a vařit v páře (na pařáčku) 6 až 10 min. po obnovení varu = úniku páry z hrnce.