hubenej

Jak zni zakon po novele?

Dobrý den,Můžete mě informovat jak zní po novele z roku 2010 §201 odstavec 1 tresního zákona.Děkuji Jarouš.

Odpovědi
standa

Podle staré úpravy:
§ 201 Ohrožení pod vlivem návykové látky
(1) Kdo, byť i z NEDBALOSTI, vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Podle nové úpravy:
§ 274 Ohrožení pod vlivem návykové látky
(1) Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Pozorný čtenář si všimne, že z nového znění vypadlo slůvku NEDBALOSTI, což je nesmírně důležité, protože dnes již není trestným činem (ale jen přestupkem) takové protiprávní jednání (řízení pod vlivem), kde soud uzná, že se jednalo o nedbalostní přečin (jeden příklad za všechny je řízení pod vlivem zbytkového alkoholu aj.)