annas

Jak zní stručně definice či popis zbraně kord?

Nemohu najít nic vyhovujícího. Potřebuji pro svou známou.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Třeba toto bude vyhovovat?
Kord je chladná poboční zbraň s dlouhou a úzkou, nejčastěji oboustranně broušenou
čepelí, která se vyvinula z pozdních typů bodných mečů. Ačkoliv je určen především
k bodání, dalo se jím také seknout. Kordy mají na jílci koš ze ţelezných úponků, který má za
úkol chránit ruku (vývoj ochrany ruky slouţí k typologii kordů).
Předchůdcem kordu byl bodný meč, který se začal objevovat ve 13. století. V českém
prostředí je kord poprvé doloţen z počátku 15. století.
je v této době něčím typickým pro naše země, dokazuje nejen fakt, ţe název najdeme pouze u
nás, nýbrţ i to, ţe český kord byl v roce 1432 zřejmě vzácným darem posílaným do ciziny.“
Ovšem vrcholnou dobou kordů byla renesance. V tomto období proţívalo šermířství svůj
rozkvět a spolu s ním se vyvíjely i kordy, především jejich koše nabývaly na členitosti a
bohatosti. Současně probíhal také vývoj kordů jako vojenských zbraní.
Civilní variantou vojenského kordu se stal rapír. Často jsou ale tyto zbraně řazeny pod
jeden název jako kordy nebo meče. V terminologii kordů se objevují problémy i proto, ţe
německé označení rozlišuje zbraně určené k sekání (Schwert = meč) a k bodání (Degen =
kord), ve většině evropských jazyků se však toto uţití zbraně nerozlišuje. zmiňuje H. Seitze, který rozdělil kordy a rapíry do pěti skupin podle tvaru jílce – s jílcem
s prostou kříţovou záštitou; s jílcem se záštitou a obloukem; s jílcem, který má pouze záštitný
oblouk; s košovým jílcem; se zvonovým jílcem.
V 18. století se kord stal poboční zbraní důstojníků. Jako doplněk uniformy a odznak
důstojnické (později i úřednické) hodnosti přeţívá kord aţ do 20. století. Dnes se kord
pouţívá jako sportovní zbraň.

Zdroj: http://is.muni­.cz/th/216783/ff_b/Pu­vod_nazvu_stre­dovekych_zbra­ni_pouzivanych_v_Cecha­ch_a_na_Morave__zbra­ne_chladne_O_sec­ne_a_bodne_.pdf

Další odpovědi
vagra

Opravdu stručný popis kordu:
Jedná se o chladnou bodnou zbraň, která se vyvinula z bodných mečů.
Jeho čepel mívá trojúhelníkový průřez a ruka je obyčejně chráněna drátěným či jiným košem.

Zdroj: tištěná V.E