Martinca

Jak zní prosím stručná a přesná definice archaického období?

prosím:)

Nejlepší odpověď
www

Stručně a přesně je tato doba definována ve zdroji:

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Archaic­ká_doba

Další odpovědi
annas

Neuvedl/a) jste, které archaické období máte na mysli. Ale ptal/a/ jste se dříve na Homéra, proto se domnívám, že vám jde o řeckou literaturu.

Období archaické – asi od 8. stl. p. n. l. do 6. st. p. n. l.

  • od počátků sloves. tvorby do řecko-perských válek) – rozvoj eposu a lyrického básnictví, počátky vědy a prózy.

epika:
eposy Ilias a Odyssea, údajný básník Homér

lyrika:
elegie – vážná skladba, nejen žalozpěv- Archilochos
milostná píseň pojácká – k pobavení – Anakreón – lyrika – ženy, víno a zpěv
sborová lyrika . ödy, oslava osob. Pinandros
epigram – původně oslavný verš, nápis na hrobě, pomníku, dárku. ; pak satiricky útočná báseň – Simónides
monodická lyrika – pro sólový zpět – doprovod lyry – Sapfó

bajka – vyjadřuje lidovou moudrost – Aisopos (Ezop)

Další:
lékař. věda – Hippokratos (asi 50 spisů) Řekové se stali zakladateli evropské vědy a naukové prózy vznik dějepisné a filosofické prózy u maloasijských Řeků v Ionii – ionští filosofové (Thales, Anaximandros…)
první prozaikové tzv. logografové = odborní vypravěči a nejstarší řečtí historikové (6./5.stol. př. Kr.), např. Hekataios z Míléta