Tožtak

Jak změřit elektrické vlastnosti tyristoru? Jen prověřit ohmmetrem, dobrý/špatný.

Odpovědi
Hlada

Ohmetrem se dá jen zjistit zkrat A – K. Na zjištění funkčnosti nestačí.
Na jednoduché vyzkoušení se mi osvědčil dvojitý laboratorní zdroj. První na G – K přes odpor, druhý na A – K s omezením proudu. Zvyšováním napětí na vstupu tyristor sepne a zkratuje zdroj na výstupu.

Dochy

Záleží jaké přesně Tě zajímají. Pokud hlavně V-A tak bych si hlavně připravil zapojení pro měření V-A charakteristiky při různě nastaveném proudu Ig. Bacha na překročení mezních parametrů při sepnutí.

Po doplnění – ohmetrem těžko. Základ snad při nezapojené řídící elektrodě by průchod anoda-katoda měl být v obou směrech uzavřen. Při měřené GC bych očekával typický PN přechod (jako u diody). Dále by se dalo teoreticky při spojené AG změřit průchod AK, zároveň tím nastartovat tyristor a po uvolnění G by měl být AK stále průchozí (s úbytkem kolem 1,5V). Jenže mám podezření, že minimální přídržný proud bude podstatně větší než proud jaký dá multimetr.
Bacha, můžu se mýlit. Nemám s tím praktické zkušenosti.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

sorry, GC=GK 😉 když už jsme Češi.