Odpovedi18

Jak změřit kapacitu akumulátoru (baterie)?

Nejlepší odpověď
Hlada

Akumulátor se nabije a pak vybije předepsaným proudem do minimálního napětí. Obě hodnoty jsou v typovém listu. Po dobu vybíjení se musí udržovat konstantní proud. Výsledná kapacita se pak spočítá jako součin proudu a času.

Další odpovědi
dr.luha

Vybíjím aku proudem desetiny kapacity, pak střední proud vynásobím časem. Vybíjení se samozřejmě musí ukončit při nejnižším ještě bezpečném napětí pro akumulátor, aby nedošlo k podvybití.

elkon

Měřákem se zatěžovacím odporem.

mosoj

http://imgway­.cz/s/Vvn

Tak jak píše Hlada.
Nicméně na obrázku je udělátko z Číny za 3 dolary.

  1. Připojíš baterii.
  2. Nastavíš si napětí, do jakého chceš aby se akumulátor( nebo baterie) vybíjel ( tlačítko +,–).
  3. Vhodným odporem ( bílá kostička) si nastavíš vybíjecí proud.
  4. Tlačítkem OK spustíš vybíjení.

Na displeji se střídavě ukazuje vybíjecí proud, okamžité napětí a spotřebovaná kapacita. Vybíjení se zastaví na nastaveném konečném napětí baterie.

O malinko dražší je podobné udělátko, s tím, že u něho si můžeš tlačítkem navolit i vybíjecí proud a nemusíš používat uvedený odpor.

Doporučuji pro kontrolu kapacity baterií AA a jiných. Zjistíte jak hanebně jsou předražené značkové baterie, které dnes stojí 30–40Kč kus!!!!!!!! Baterie od Lidla za 8 Kč má stejné parametry i při velkém vybíjecím proudu!!!!!!!!

mosoj

Nazývejte věci správným názvem a nebudete tápat. Otázka je správně položena.
Akumulátor je akumulátor a baterie baterie. Je to pokaždé něco jiného.
Jo a kapacita se správně měří při vybíjení nikoliv nabíjení. Nabíjení nemá 100% účinnost!!

Hlada

Otázka nedává smysl. U jaké baterie má být akumulátor?

elkon

Proč by otázka nedávala smysl, někdo říká akumulátor, jiný baterie. Pro odpověď je to jedno. Jsou zde daleko přiblblejší dotazy.

Hlada

Takhle už je to lepší.

mosoj

Akumulátor je akumulátor a velmi často to bývá baterie akumulátorových článků . Třeba akumulátor v automobilu je baterie 6 akumulátorových olověných článků. Třeba.