Kelt

Jak změřím objem jednoho víčka? A jsou všechna víčka na alkoholických nápojích stejná?

Jaký má objem víčko od láhve z Tullamore Dew ? Odlil jsem si plnou a nalil do do sklenice a vypil. K dispozici na měření objemu mám pouze plastové kuchyňské nádoby s hrubě dělenou stupnicí. A jsou všechna víčka stejná? Na všech lahvích? Myslím tím, výška, průměr a závity? Měřil to někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Alesh

O výpočet bych se nepokoušel, teda záleží, jak moc přesně to chceš mít. Já bych si zval takovou tu kuchyňskou měrku na odměřování objemu či jinou cejchovanou nádobu a malém objemu a pak bych vzal to víčko, to bych naplnil, přelil a stále dokola, až bych se dostal na rysku v dané nádobě. Pak bych daný objem vydělil počtem cyklů přelívání (počet plných víček).

Další odpovědi
nyjono

Vidím to spíš podle Aleshovy metody.
Některá víčka mají uvnitř vytouplý platový hrb 🙂. To se pak špatně měří 🙂

quentos

Je to vlastně objem válce: obsah podstavy krát výška.
Výška víčka se dá změřit pravítkem a obsah podstavy (tedy plocha dna víčka) v podstatě taky (podle vzorce π.r.r – pí krát r na druhou, kde „r“ je poloměr víčka. Poloměr víčka lze opět zjistit pomocí pravítka – změřím jeho průměr a vydělím ho dvěma).

Emefej

Víčka na všech lahvích rozhodně stejná nejsou. Já bych to změřil pomocí injekční stříkačky. Přesný výpočet, vzhledem k vnitřnímu závitu, bude velmi obtížný.