jjsemtujak

jak změřím multimetrem trubičkovou pojistku v rozvaděči vzduchotechniky?

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jak jí změřit trubičkovou pojistku multimetrem Solid RE830B – http://www.al­za.cz/solid-re-830b-cerny-d112771.htm ?
Podotýkám že je na 230V a jsou označené v rozvaděči ve schématu jak FU1,2,3,4atd. tak FF1,2,3,4,atd…
Děkuji za odpovědi moc mi pomůžete.

Doplňuji:
mosoj takže černý kablík se zapojí na multimetru do zdířky COM a červený do zdířky VΩmA a měřící kolečko otočim na dolní Ω 200 ??

Nejlepší odpověď
mosoj

Předpokládám že ji vyndáš. Protože neudáváš schema je to nutnost.
Měřák prozvoňování nemá, takže na měření odporu rozsah 200. Pokud to něco málo ukáže (cca 0,5 –2 ohmy) je zdravá. Pokud to neukáže nic, nebo kraviny je spálená.

Další odpovědi
rigormortis

Změřit jako jestli nejsou prohořelé?

1. podívej se fyzicky jestli jsou dráty v pojistce celé.
Pokud jsou keramické, s pískem nebo není přístup k nim tak
2. vypni měřený stroj z napájení a zapni ho bez napětí (tím vybiješ kondenzátory), potom si nastav na multimetru odpor (8. hodina) a měř…0 znamená prochází (pojistka je v pořádku), nekonečno znamená neprochází (pojistka je K.O.)

anonym

Úplně nejjednodušší je, pří zařízení pod napětím, nejprve proti nule změřit napětí na obou stranách pojistky. Pokud je na jedné napětí a na druhé ne, je vadná.
Pro kontrolu (nebo druhá metoda) je měřit napětí na obou stranách pojistky proti sobě. Pokud naměříš rozdíl napětí, je pojistka vadná, naměříš-li nulu, buď je pojistka dobrá nebo je celý okruh bez napětí.