tereza119

Jak zkrátit lomený výraz?

a²-9/2a²-6a=
Jedná se o lomený výraz a já ho potřebuju zkrátit.
a²-9= Na tohle nemůžu přijít. Napadá mě NĚCO*(a-3). Jsem už úplně bezradná, nevíte, jak by se to dalo vyřešit.
2a²-6a= 2a(4–3)

Odpovědi
Alesh

jééééééééééééééé, dyť je to tak jednoduchý…
máš přeci vzorec: a2 – b2 = (a – b) * (a + b)
v tom dolní výrazu (jmenovateli) ses asi upsala: 2a2 – 6a = 2a * (a – 3)
už je to jasné, ne?

orwell

Pokud ještě nedošlo, tak čitatel rozlož podle vzorce a2 – b2, tj. a2 – 32 = (a+3)(a-3), a ve jmenovateli vytkni z obou členů 2a, takže 2a2 – 6a = 2a(a – 3). Když nyní zlomek zkrátíš dvojčlenem (a – 3) máš jasno. Vyjde ti (a + 3)/2a.