paul1

Jak zkrátit čepy na dveřních závěsech (pantech)?

Máme dveře do koupelny zavěšené na třech závěsech. Nedají se úplně otevřít, takže manipulace při nasazování ale hlavně při vysazování je obtížnější. Je to tím, že je třeba najednou nasadit všechny tři závěsy. Pomohlo by, kdybych jeden, nebo i dva čepy závěsů trochu zkrátil, aby nasazování probíhalo postupně? Když ano, tak které – spodní, střední, nebo vrchní? Předem dík.P.
Doplňuji:
Díky moc za rady, zkrátil jsem prostřední a horní čep závěsu cca o 5 mm,zaoblil hrany a dveře šly nasadit, jak se říká, jako víno. Jen se divím, proč na toto nepřišli výrobci už dávno a nedělají čepy u prostředního a vrchního závěsu kratší už při výrobě, usnadnili by lidem práci při nasazování dveří. A nejen práci, ale i nervy. Ono trefit se najednou do třech direk nedokáže ani erotoman.P.

Nejlepší odpověď
led

obe riešena, ktoré použili gecco i mosoj sú výhodné. rozdiel je v spôsobe nasadzovania:
mosoj – najdlší kolík pántu dole – tento spôsob je využiteľný aj pre menšiu slabšiu ženu. Stačí jemne nadvihnúť dvere, opreté o zem spodným rohom opačne od pántov a nasadiť na spodný pánt na ktorý lepšie vidíte, naž sa naťahovať a dvýhať celé dvere .
gecco – ak ste však vysoký a silnejší použite sposob ´gecco´ – najdlhší kolík pántu hore, ktorý máte v zornom poli pohľadu bez zohýbania sa. V tomto prípade celé dvere, neopreté o zem nadvihnete a hladko nasadíte.

Další odpovědi
gecco

Zkracování závěsů nedoporučuju, ale pokud budeš zkracovat, pak

  • horní vůbec
  • střední o kousek*)
  • dolní o dva kousky

Jen – proč se „nedají úplně otevřít“?
Každopádně po zkrácení čepů musíš zaoblit horní hranu toho válečku, co zbude (srazit na přibližně 45°).
__________
*) 1 mm musí pro postupné nasazení stačit

mosoj

Když už, tak spodní nech a střední a horní zkrať. Horní by měl být nejkratší. ale myslím si že mohou být oba stejně zkrácené.
Doplňuji:
Tazatel píše že dveře nejdou vysadit protože je málo místa.
Přesto gecco radí to, co tento problém neodstraní.
Jinak souhlas s Led. Také jsem měl na mysli snazší variantu. Nicméně to omezení vysazení ani jinou neumožňuje.

talka

Snad by stačilo mezi horní část pantu (na dveřích) a dolní (na veřejích) dát vložky (třeba z ohnutého drátu asi 1–2mm silného).
Doplňuji:
Osvědčeno letitým prováděním.