XMasterX

Jak zkontrolovat správnost textu v průvodnim dopise?

A potřeboval/a bych vědet jak napsat oslovení (například Anna Willedová)

Nejlepší odpověď
quentos

Umí to nejnovější verze placeného Wordu, ale ani ta nenahradí člověka, je to pořád jenom stroj/program. Takže jedině to dát korektorovi, člověku s vystudovanou češtinou nebo alespoň někomu, o kom sice neplatí výše uvedené, ale umí také výborně česky (takových lidí ale bohužel dnes už moc není).
Oslovujeme vždy pátým pádem, takže jde-li o formální oslovení, pak „Vážená paní Willedová“ (tady ten pátý pád zrovna znát není, je shodný s prvním, ale jiné by to bylo u mužů). To velké V proto, že předpokládám, že to bude na začátku věty/dopisu.

Další odpovědi
aliendrone

Způsobů je mnoho, ale nad jazykovou korektorku(a) NENÍ. Quentos dal příklad strojí kontroly, existují ale např. i pluginy do prohlížečů nebo přímo webovky jako je tato: https://studen­tka.sms.cz/in­dex.php?P_id_ka­tegorie=7630&P_sou­bor=student%2Fpra­vopis.php%3Fak­ce%3Dpravopis%26stud­web%3D0 Bohužel se shodu s quentosem na tristní funkčnosti strojových korekcí, kupříkladu výše odkazovaná stránka mi tvrdí, že věta:
„Pavel patři k protěžovaným osobnostem.“
je bez chyb, PCHE! Tak to abys měl představu, kde mají strojní překlady své limity. Myslím, že by se s tímhle MĚLO něco udělat, si myslím, že možná i polovina středoškolsky vzdělaných lidí v citované větě chybu hned z první NENAJDE a to je věc, která mě na naší mateřštině DRTÍ. Je prostě příliš komplikovaná a podle mne je to na překážku, pokud forma drtí obsah. ;) :D :D

Pepa25

„Správnost textu“? Je myšlen věcný obsah nebo dodržení pravidel pravopisu?

quentos

Ano.