Avatar uživatele
XMasterX

Jak zkontrolovat správnost textu v průvodnim dopise?

A potřeboval/a bych vědet jak napsat oslovení (například Anna Willedová)

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1321 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Umí to nejnovější verze placeného Wordu, ale ani ta nenahradí člověka, je to pořád jenom stroj/program. Takže jedině to dát korektorovi, člověku s vystudovanou češtinou nebo alespoň někomu, o kom sice neplatí výše uvedené, ale umí také výborně česky (takových lidí ale bohužel dnes už moc není).
Oslovujeme vždy pátým pádem, takže jde-li o formální oslovení, pak „Vážená paní Willedová“ (tady ten pátý pád zrovna znát není, je shodný s prvním, ale jiné by to bylo u mužů). To velké V proto, že předpokládám, že to bude na začátku věty/dopisu.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Způsobů je mnoho, ale nad jazykovou korektorku(a) NENÍ. Quentos dal příklad strojí kontroly, existují ale např. i pluginy do prohlížečů nebo přímo webovky jako je tato: https://studen­tka.sms.cz/in­dex.php?P_id_ka­tegorie=7630&P_sou­bor=student%2Fpra­vopis.php%3Fak­ce%3Dpravopis%26stud­web%3D0 Bohužel se shodu s quentosem na tristní funkčnosti strojových korekcí, kupříkladu výše odkazovaná stránka mi tvrdí, že věta:
„Pavel patři k protěžovaným osobnostem.“
je bez chyb, PCHE! Tak to abys měl představu, kde mají strojní překlady své limity. Myslím, že by se s tímhle MĚLO něco udělat, si myslím, že možná i polovina středoškolsky vzdělaných lidí v citované větě chybu hned z první NENAJDE a to je věc, která mě na naší mateřštině DRTÍ. Je prostě příliš komplikovaná a podle mne je to na překážku, pokud forma drtí obsah. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

„Správnost textu“? Je myšlen věcný obsah nebo dodržení pravidel pravopisu?

před 1320 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Ano.

před 1320 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek