astroamateur

Jak zjitíme jestli má daná sloučenina dipólový moment?

Vím, že dipólový moment se nachází při polární vazbě ale nevím jestli se určuje pomocí rozdílu elektronegativity. Myslím si, že se to má dělat jinak…Poradíte? Poznámka: nepotřebuji tu vzorec mí=Q*l…pro příklad čeho potřebuji uvádím : Určete, které sloučeniny mají dipólový moment a jak jste k tomu přišli→ CCl4, BF3, PH3, BaCl2, CH4

Nejlepší odpověď
Kelt

Kromě BaCl2 se jedná o nepolární látky. Toto je pevná látka, bílý prášek, rozpustná ve vodě, měla by mít dipólový moment – vede elektrický proud.
Látky CCl4 a CH4 , tedy chlorid uhličítý, nebo metan mají základ tetraedr, ve středu je atom uhlíku. Ostatní atomy jsou v rozích tetraedru a protože se jedná o stejné atomy, tak se jejich vliv ruší. Chlor má větší elektronegativitu než uhlík, ale v tomto případě je dipolový moment roven O.
BF3 a PH3 – záklladem je centrální atom, který je rovněž součástí tetraedru, teoretického, Ve skutečnosti je tento atom vrcholem trojboké pyramidy. Fluor má nejvyšší elektronegativitu, Zde bude dipolový moment Totéž platí u PH3. Navíc na atomu P, který je na vrcholu oné pyramidy je volný elektronový pár – takže je tu také dipolový moment. Nevím z hlavy elektronegativitu vodíku a fosforu, řekl bych že budou přibližně stejné, vodík má 201, ale volný elektronový pár způsobuje dipólový moment. Všechny tyto látky, kromě chloridu barnatého jsou kapaliny nebo plyny. U chloridu barnatého záleží také teplota měření – jiné to bude u krystalu a jiné u taveniny. Snad je to vysvětleno dostatečně.

Další odpovědi
Emefej

Dipólový moment mají polární molekuly, tj. takové, ve kterých dochází k nesymetrickému rozložení elektrického náboje. Rozdíl elektronegativity s tím nemá nic společného. BaCl2 je iontová, nepolární molekula a dipólový moment nemá, ostatní uvedené látky dipólový moment mají.