včelka bzúča

jak zjistit že je řetízek z ryzího zlata ?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Tak z ryzího zlata se řetízky nedělají. Ryzí zlato obsahuje 99,9% zlata ve slitině a z toho se řetízky nedělají, to by se pak člověk nedoplatil.
Jestli řetízek obsahuje podíl zlata, tak má punc, podle kterého lze vyčíst podíl zlata:

986/1000 – tzv. dukátové zlato používané k ražbě mincí
900/1000 – také zlato k ražbě mincí
750/1000 – známé jako zlato 18ct – osmnáctikarátové, osmnáctka
585/1000 – známé jako zlato 14ct – čtrnáctikarátové, čtrnáctka
650/1000 – používané v zubní technice k výrobě zubních můstků, korunek atd.
375/1000 – známé jako zlato 9ct – devítikarátové, devítka
333/1000 – známé jako zlato 8ct – osmikarátové, osmička (u nás se používalo za druhé světové války

Doplňuji:
U našich šparků je nejběžnější 14.karátové zlato, které obsahuje cca 58% zlata a 32% stříbra, 18. karátové obsahue cca 76% zlata.

Další odpovědi
beer

Sám, podle puncu na řetízku můžeš třeba zde:
http://www.van­tura.cz/infor­mace/punci-zlato-stribro-platina.html
Pokud punc nemá, tak ve zlatnictví.

Drap

Má punc, který označuje jaký podíl zlata ma. Jinak si to můžeš nechat zjistit ve zlatnictví.

pizlicka

laik to zjisti lupou.vetsinou u zapínání byva vyryto cislo 585,coz znaci ryzost zlata.