Tíšek99

Jak zjistit své předky?

Dělám rodokmen a s rodiči jsem se dostal na čtyři generace. Dnes jedu k babi, tak čekám šestou generaci. Ale jak to zjistit dál?

Nejlepší odpověď
beer

Jedná se o genealogii, více v odkazech:
http://www.go­ogle.cz/search?q=Jak+zjis­tit+sv%C3%A9+p%C5%99ed­ky&sourceid=i­e7&rls=com.mi­crosoft:cs:IE-ContextMenu&i­e=&oe=&rlz=1I7AD­FA_cs&redir_es­c=&ei=kqH2T_eK­LoKk4gS_1fnpBg

http://www.go­ogle.cz/search?q=ge­nealogie&source­id=ie7&rls=com­.microsoft:cs:IE-SearchBox&ie=&o­e=&rlz=1I7ADFA_cs&re­dir_esc=&ei=3qH2T5mHHoj­S4QSm3ITVBg

Další odpovědi
xko

Ahoj určitě si obejdi pokud možno v místech bydliště matriční uřady popřípadě je kontaktovat a domluvit si to s nima že děláš rodokmen .Já to mám také v plánu ale ještě jsem se nerozhoupal..­.....hodně si přečteš tady http://jiri-sedlacek.cz/2010/01/­jak-zacit-rodokmen/
Doplňuji:
Určitě si přečti i diskuze pod tím......

Protiva

Máš zájem o papírové rodiče, nebo biologické?
Když jsem se zajímal o rodokmeny, tak na vesnicích bylo velmi málo skutečných otců.
Když nepočítám válečná období, byla vždy sousedská výpomoc, zájezdy, diskotéky, nechtěná záměna dětí v porodnicích.
Celkem komické bylo v jedné vesnici, kde žíla prababička a naprosto cizí osoby mě pozdravili, a svolávali se mezi sebou a prý jsem děsně podobnej konkrétnímu chlapovy.

elvan

Nejlépe dojít na matriku, kde se narodili poslední předci, o kterých je známo, kde se narodili (omlouvám se za formulaci, nevěděla jsem, jak to lépe říct), ti by tam snad měli mít rodný list a v něm datum a místo narození rodičů – takto je možno postupovat dále, samozřejmě záleží, jak moc to mají dané obce v pořádku a jak jsou v tom vstřícní. Je možné, že za to budou chtít i nějaký poplatek. Tehdy se to snad psalo ručně, ale ty knihy by někde v archivech snad měly být a mělo by to jít dohledat. Můj praděda měl rodný list ještě psaný ručně, je to moc zajímavé tím procházet, přeju hodně štěstí.
Zajímavé je také dojít si do městského/krajského archivu, kde ochotně okopírují noviny ze dne narození (vašeho/rodičů atd, zase záleží na pečlivosti a stáří archivu), to je také velmi zajímavé počteníčko :)