NikkiHeat

Jak zjistit stáří PC?

Jak zjistit stáří počítače (PC, notebook). Je někde uvedeno datum výroby, nebo datum prvního spuštění. Myslím tím softwarové zjištění v systému, nemyslím tím, že budu komp šroubovat a hledat datum na základní desce.

Nejlepší odpověď
anonym

Jak? – těžko…
😉
Zvenku můžeš u značkových počítačů najít výrobní štítek, kde by mohlo být datum ´smontování´ – ale není to úplně obvyklé.
Také je možné, že někteří výrobci ´zakomponovali´ datum výroby do výrobního čísla, ale nemusí to být běžně čitelné.
Softwarově zjistíš např. datum BIOSu (třeba pomocí Speccy – ke stažení na http://www.pi­riform.com/spec­cy/download ), ale to není datum výroby/prodeje počítače, jen se od něj můžeš – do jisté míry, odpíchnout.
A ani kdybys počítač rozšrouboval, přesné datum výroby -pravděpodobně, nenajdeš.

Další odpovědi
Questman

Zkus prográmek Everest http://1url.cz/dl6k

Hamon

Stáří počítače je ošemetná záležitost. Komponenty mohou být daleko starší než počítač jako celek, počítač jako celek může být o hodně starší než byl poprvé nainstalovaný operační systém. BIOS může být prehistorický nebo nejnovější, aktualizovaný po letech provozu počítače, ani od toho se nedá nic odvodit.
Jediné, co můžeš zjistit bezpečně, je datum instalace operačního systému. Na Windows např. v příkazovém řádku příkazem systeminfo (na Windows 7 je to Datum původní instalace, na jiných to bude podobné).
A pak podle faktury.

ptáč

Používám Defraggler od Piriform a tam je statistika. Tak tam přečtu kolik hodin se točil disk, kolikrát byl počítač zapnutý atd atd.