MadAnnie

Jak zjistit rodinou anamnézu?

Máme v rodině „nějakou“ psychickou nemoc. Stýkám se pouze s nejbližší rodinou, která mi nechce nic víc sdělit. Myslím, že je pro mě ale toto sdělení velmi důležité, vzhledem k tomu, že budu chtít jednou děti a chci vědět, co mě může v životě čekat.
Zrovna včera mi bylo sděleno, abych si dávala pozor, že ta nemoc jde ob generaci…
Kde se o této rodinné anamnéze můžu dozvědět aniž bych žádala někoho z rodiny? Vzhledem k tomu, že se obávám, že se tato nemoc začíná projevovat u mé matky. Její bratr ji pravděpodobně má. (předpokládám, že kvůli tomu je celý život v invalidním důchodu – přestože je celkově naprosto v pořádku, jen jeho IQ a vyjadřování je trošku někde jinde) Předpokládám, že obvodní lékař mé matky nemusí tušit, že se nějaká nemoc v rodině vyskytuje, jelikož obvodní lékař má pouze informace,které mu sdělíte sami nebo popř. rodiče.
Lze i psychické predispozice získat různými odběry nebo tak nějak podobně?
Doplňuji:
Ocko je mi 24 a přesto se se mnou o tomto nechce nikdo bavit. Věřím tomu, že mě chtějí ušetřit starostí, ale nedomýšlí následky… Nejhorší je, že naší společné obvodní lékařce moc nevěřím. Mám s ní jen špatné zkušenosti, ale uznávám, že tuto otázku jsem s ní neřešila, proto mě může překvapit.

Nejlepší odpověď
anonym

MadAnnie, rodinnou anamnézu zjišťuje i každý obvodní lékař, takže s velkou pravděpodobností ví o zdravotních rizikách Vaší rodiny.
Nevím kolik máš roků, ale předpokládám, že 18 ještě ne. Proto Ti asi příbuzní nechtějí nic sdělit a domnívají se, že Tě tím šetří před zbytečnými starostmi. Nechej zatím tuto otázku být. Když budeš plnoletá a nic bližšího Ti nikdo neřekne, obrať se na svého lékaře a svěř se mu se svými obavami. Určitě Ti poradí, nebo zjistí, jak to se zdravotními problémy ve Vaší rodině skutečně je.