Jak zjistit kolik stupňů, má voda v rychlovarné konvici bez teploměru?

Dá se teplota vypočítat?

Nejlepší odpověď
Drap

Neni z čeho vypočítat, musí se určit na základě dřívějšího měření, nebo pouze odhadem.
Pro usnadnění: Když voda v konvici klokotá, tak vaří.

Další odpovědi
Bobek 2

Je spousta metod, jak to počítat, ale vždycky musíš mít nějaká vstupní data. Buď budeš znát původní teplotu vody a celkovou dobu, jakou obvykle trvá její uvedení do varu, a budeš to brát jako přímou úměru, nebo budeš znát příkon, resp. tepelný výkon té konvice a objem té vody a měrnou tepelnou kapacitu vody, to pro základní odhadní výpočet může stačit – pro přesnější výpočet by pak člověk musel ještě zohledňovat tepelné ztráty, nebo jak se mění měrná tepelná kapacita vody v závislosti na její teplotě aj., ale to už bude poměrně zanedbatelné.

Kelt

Můžeš si vytvořit vzorec, podle kterého to budeš počítat. Naplň konvici přesným množstvím vody o určité teplotě a zjisti, za jak dlouho bude vřít. Na konvici je uvedený příkon, tak z těchto údajů bys měl být schopen vypočítat přibližně nějakou hodnotu teploty. A pak nechej vodu chladnout, myslím vaříci vodu nechej, až bude zase studená. A kromě toho existují konvice, kde se dá nastavit teplota po 10° C.

Funna

sice se ptáš špatně a měla bych odpovědět:
změř teplotu vody, kterou do ní liješ…

ale asi se ptáš na to, kolik má stupňů má voda, když vře v konvici:
to záleží na nadmořské výšce, ve které vaříš…v 0m n. m. je to 100°C, v 9000 m n.m. je to 80°C
v odazu máš tabulku s výškami a teplotami varu vody…

Zdroj: http://kabinet­.fyzika.net/stu­dium/tabulky/te­plota-varu.php

DeadMiss

Bobek 2,
vieš napísať vzorec pre výpočet?