df

Jak zjistit, jestli to, co člověk hází sviním, jsou skutečné perly?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o starou moudrost, která platí i v současnosti. I když se věci mění, lidské charaktery a situace, v níž se nacházejí, jsou stále stejné. Proto jsou mnohá lidová rčení, přísloví a moudra stále platná a poučná.

Uvědomte si, že jde o nadsázku. K čemu by byly perly zvířatům. Svině by určitě nezajímaly, pošlapaly by je, potřebují žrádlo, nikoliv nejedlé perly. Z perel, které jsou krásné, má užitek člověk, nikoliv zvíře.

Výrok je srozumitelný všem: znamená neplýtvat něčím vzácným pro ty lidi, kteří nevědí, o co jde, ale přesto tím pohrdají tudíž nebudou z toho mít žádný užitek stejně jako svině.

Z toho plyne, že je zbytečné investovat námahu, čas a dovednosti do někoho, kdo toho není hoden, kdo si to nezaslouží …

I když se věci mění, lidské charaktery a situace, v níž se nacházejí, jsou stále stejné. Proto jsou mnohá lidová rčení, přísloví a moudra stále platná a poučná.

Výrok je to velmi starý, pochází z bible – (Matouš 7:1–6) Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.

https://dspace­.cuni.cz/bitstre­am/handle/20.500­.11956/40088/BPTX_2011_2­_11270_0_331485_0_124757­.pdf?sequence=1&i­sAllowed=yys

Vyysvětlení z bible najdete v odkazu na bakalářskou práci ze dne 27. dubna 2012
https://dspace­.cuni.cz/bitstre­am/handle/20.500­.11956/40088/BPTX_2011_2­_11270_0_331485_0_124757­.pdf?sequence=1&i­sAllowed=y

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE
EVANGELICKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA

Perly sviním
Mt 7,6+15–22

Autor Vlasta Groll
Dne7. dubna 2012

Další odpovědi
zjentek

Hm no to je těžký. No takhle, ono je to jako vidět hned, když CHCEŠ. Jenomže ty svině vůbec netuší, co je a co není perla. (;

Drap

Každý soudný s průměrným všeobecným přehledem perlu snadno rozpozná.

df

Annas: děkuji za vysvětlení. Vím, co znamená to rčení. Jde mi o to, že já si můžu myslet, že to, co házím sviním jsou perly, ale objektivně se může jednat o pravý opak. Jak poznám, že to, co nabízím/poskytuji druhému, má pro něj cenu? On to odmítne a já se urazím a budu si myslet, že toho není hoden. A on si bude myslet,že jsem vůl. Třeba.

annas

df

Napsala jsem kousek textu, ale opět se neuložil kvůli problému s PC.
Domnívala jsem se, že už je vše v pořádku, ale vidím, že ne.
Když odmítne nabídku známý, určitě ho nebudete považovat za svini,. Pokud přijme vaši pomoc a vás podrazí, pak to není slušný člověk a vy jste pochopil, že už nikdy.víc. za dobrotu na žebrotu. V tomtio případě se říká, že na každou svini se vaří voda, když perly rozšlapal a navíc se zachoval jako gauner.

Nezáleží na tom, co si o vás myslí, záleží jen na tom, co si myslíte vy.“ — Ralph Smart

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/1716180-ralph-smart-nezalezi-na-tom-co-si-o-vas-mysli-zalezi-jen-na/

Proč přemýšlet o tom, co si o nás okolí myslí, místo toho, abychom přemýšleli nad tím, co si o sobě myslíme my sami a proč. Jsme přece zodpovědni sami za sebe, musíme nést důsledky za své činy. Jiní si vytvářejí obraz podle toho, jaké mají morální vlastnosti. Když jste podle někoho vůl, je to jen jeho povrchní obraz, chybí hloubka. Ukazuje to na dotyčného, nikoliv na vás., pokud jste nepoužil urážky. Jinak je třeba se oprostit od emoci a zapojit rozum.