Annabelle

Jak zjistit délku úhlopříčky?

Dobrý den,
potřebovala bych se naučit jak zjistit délku úhlopříčky, když mám zadané je délky stran např. čtverce.

Nejlepší odpověď
orwell

A Pythagorovu větu znáš? Nic víc k tomu nepotřebuješ.

Další odpovědi
Drap

Jsou pouze dvě možnosti jak to vědět.

  1. Všechny rozměry si zapamatovat
  2. Nebo použít Pythagorovu větu.

arygnoc

citujem:
"Pythagorova věta popisuje vztah, který platí mezi délkami stran pravoúhlých trojúhelníků. Umožňuje dopočítat délku třetí strany takového trojúhelníka, pokud jsou známy délky dvou zbývajících stran.

Věta zní:
Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou (nejdelší stranou) pravoúhlého rovinného trojúhelníku je roven součtu obsahů čtverců nad jeho odvěsnami (dvěma kratšími stranami)." (koniec citátu)

vzorce a postup výpočtu nájdete na https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pythagorova_v%C4%9Bta

;-Q

lexx

u čtverce platí |u|=a⋅2√. (délka strany * odmocnina ze dvou tj. přibližně strana * 1.414)
u obdélníku tou Pythagorovou větou