odik

Jak zjistit (a vypnout) programy, které v počítači s Windows 7 využívají RAM?

Když ráno zapnu počítač, tak začíná s cca 2 GB neznámo jak (asi pro systém) využitou RAM + pár dalšími programy.
Na konci dne standardní cestou vypnu všechny programy. Otevřu Správce úloh. V záložce Procesy běží pár programů, ale ty celkově využívají maximálně 0.5 GB. Když se ale přepnu na Výkon, tak celková využitá RAM je 5 GB.
Existuje na Windows nějaký podrobnější výpis, co je spuštěno – než je Správce úloh, kde chybí ona informace, co těch 4.5 GB RAM využívá? Dá se to nějak zredukovat alespoň znovu na ty 2 GB se kterými to začíná (už to mi přijde víc než dost). Nebo je prostě Windows nenažraný a paměť uvolnit neumí = jediné řešení je restart?
Aktuálně mam 8 GB RAM a kvůli tomu, že kamsi zmizí více než polovina, tak mi pak chybí. Zvýšit na 16 GB je sice řešení, ale otázkou, zda to cosi nezabere veškerou paměť i tam. Navíc je to zbytečná investice, pokud by šlo nějak omezit tu nenažranost pravděpodobně systému (či čeho).

PS: Na MAC ani Linux přecházet nebudu.

Odpovědi
Dochy

Tu „chybějící“ pamět by Wokna měli využívat jako cache… (dočasné úložiště dat pro zápis na disk, dat načtených předem kde systém očekává že by mohl přijít požadavek na jejich čtení, či data již načtená, kde systém očekává, že by někdo mohl požadovat jejich opětovné čtení). Teoreticky by to nemělo počítač nijak zdržovat či omezovat a při požadavku na další paměť by část cache měla být prakticky okamžitě uvolněna…
Tolik teorie.
A co se týče praxe: má to smysl, ale o tom nezatěžování a rychlém uvolňování mívám přinejmenším občas také značné pochyby.

Martinuss

Nejprvezkus příkaz msconfig, v záložce po spuštění vypni vše co nepoužíváš, většina je tam nesmysl co stejně nepoužíváš. Další záložka je Služby v ní dole zaškrtni Skrýt všechny služby Microsoft. A zase vypni vše co nepotřebuješ.

gecco

Správce úloh, ouško Procesy, úplně stačí – tam vidíš, kolik daný proces žere CPU i RAM (případně si to navol – netuším, jaké je ve Win7 defaultní nastavení – menu → Zobrazit → Vybrat sloupce)…
___
Navýšení RAM na 16 GB nic neřeší, Win jsou prostě žrouti a nerady alokovanou paměť uvolňují…
___
Pokud jde o rychlost systému, pak

  1. vyndej RAMky ze slotu (nech minimum, aby počítač naběhl) a reinstaluj Win, pakRAMky vlož zpět (je to ´divné´, ale Win si ´nevšimnou, že se paměť zvětšila a pracijí i se zvětšenou hospodárněji)
  2. v závislosti na spouštěných programech si zkoriguj swap (ideálně na disk, kde není systém)

___
BTW – neumím si představit, že počítači s 8 GB chybí dostupná paměť – to si hraješ s grafikou a nebo 3D? Nebo hry?
😉

cochee

Polož si otázku, k čemu by bylo dobré pro samotné Windowsy hromada prázdné RAM? Tak když už mají k dispozici volnou RAM, proč by ji nevyužili, může-li se tím zrychlit běh celého systému? Pokud dojde ke spuštění více aplikací a ta RAM bude třeba, tak jádro ji samozřejmě uvolní – zruší kód v RAM, který není momentálně potřebný, zruší různé méně potřebné cache atp.; to se nedá v pravém slova smyslu jako swapování – swapování je odkládání stránek paměti na disk a to stránek zabraných hlavně multitaskově běžícími aplikacemi. Znovu vyvstává otázka, proč si RAM v PC rozšiřuješ, když ti vadí, že ji systém využívá a neleží ladem?

odik

cochee:
Neodpovídáte na otázku. Začal jsem to řešit proto, protože počítači nestačila RAM a nezvládal to! Tak jsem otevřel Správce úloh, vše pozavíral a zjistil, že Windows nějak blokují velkou část paměti = teorie, že ji uvolňuje je krásná, ale v praxi to asi moc dobře nefunguje = proto řeším, co s tím …

odik

Dochy:
To by dávalo smyl, ale v tom případě to uvolňování fakt nefunguje … nedá se nějak ta cache nastavit na nižší nebo aspoň nějaká možnost, jak vše za běhu (bez restartu) vyčistit?

odik

Martinuss:
Já nemám problém s programy zapnutými po spuštění = to si umím nastavit. Ale že v průběhu práce „cosi“ sežere velkou část paměti a já nevím co = nemůžu to vypnout = protože to nevidím ve Správci úloh.
V těch službách je toho dost, škoda že to neukazuje, kolik RAM využívají = abych mohl identifikovat ten problém.

gecco

…„škoda že to neukazuje, kolik RAM využívají“…
Viz má odpověď…
😉

odik

Tvá odpověď je na něco jiného … Správce úloh mi ukazuje v součtu třeba jen cca 0,5 GB RAM využité, ale celkově mi to hlásí, že je využito 5 GB … a já se ptám, jak dohledat oněch 4,5 GB?

Co se reinstalace týká, tak to určitě fungovat nebude = počítač byl instalován s 4 GB, a pak jsem upgradoval na 8 GB (bez reinstalace) = a přesto žere …

Právě že nic nedělám, proto mě štve, že se to takhle zahlcuje = resp. že to tu paměť neumí uvolnit … když mi takhle zmizí 4–5 GB RAM, tak ty 3 GB už se vyplýtvají snadno a už je problém …

Swap nepoužívám, to by to bylo ještě pomalejší