smile11

Jak zjistím, že je zlomek v základním tvaru?

Vím, že se dál násobí, ale jak to poznám, že se dál násobí!! hm!!!

Nejlepší odpověď
anonym

Nevím, co myslíš tím „se dál násobí“, ale zlomek je v základním tvaru tehdy, když jmenovatel a čitatel nemají společného dělitele – tedy je nelze krátit.

Další odpovědi
arygnoc

rozložíte čitateľa i menovateľa do súčinov.
pokiaľ nemajú nejakého rovnakého súčiniteľa, zlomok je v základnom tvare.

napr:
34/26 = 2×17/2×13 (majú spoločné 2
34/26 = 17/13 (nemajú spoločné už nič

Gigul

do té doby než čitatel a jmenovatel nejdou dál krátit…Pak je to v základním tvaru.

HonzikPernik

Ve škole tě to nenaučili? To je ale bída, když někdo neumí základní operace se zlomky jak potom chce zvládnout střední školu?

Kelt

zlomek je v základním tvaru, když ani čitatel, ani jmenovatel nejdou vzájemně dělit. Pokud se jedná o prvočísla, ta jsou dělitelná jen jedničkou a sama sebou, nebo děl jedno číslo tím druhým a zjisti, zda ti vyjde celé číslo, pak není v základním tvaru.