Gami.Pet

Jak zjistím svou zeměpisnou šířku a délku??

Potřebuji to na jednu stránku, kde je to zadané, ale nevím zda to odpovídá.
http://www.bren­ny.cz/mapa/

Nejlepší odpověď
Drap

Podle mapy nebo podle GPS

Další odpovědi
klumprt

Zeměpisná šířka:
nejlíp podle Polárky, když změříš úhel, který svírá k povrchu zemskému. Na Jižní polokouli to bude težší, pač je tam Jižní kříž a nevím, jak tam se to přesně dělá.
Zeměpisná délka (to je trochu těžší):
Našteluj si hodinky na Greenwicheský čas (GMT). Když nevíš, jak ho zjistit, tak tam zajeď, mají tam takové velké hodiny a seřídíš si hodinky podle nich. Pak jeď na místo, které chceš zaměřit a tam si stopni kdy přesně greenwichského času je tam astronomické poledne. (To je, když stín klacku kolmo zapíchnutého do země směřuje přesně na sever (Sever určíš v noci podle Polárky)). Podle toho spočítáš stupně zeměpisné délky, přičemž je zřejmé, že 360° odpovídá 24 hodinám. Je-li poledne na daném místě v 11 hodin GMT, jseš na 15° východní délky. Je-li tam poledne v 14 hodin GMT tak jseš na 30° záp. délky. Každá hodina posunu odpovídá 15 stupňům, přičemž míň hodin znamená východní délku, víc hodin západní.

Kromě toho existuje ještě jedna podstatně snazší metoda, ale musíš mít internet a musíš poznat na mapě, kde jseš.

  1. Půjdeš na www.mapy.cz
  2. Najdeš tam místo, které potřebuješ zaměřit.
  3. Klikneš vpravo nahoře na „Místa, lokality a body“
  4. Klikneš na „GPS/Co je zde?“
  5. Klikneš na to místo v mapě a ukážou se ti souřadnice 🙂

mosoj

No tak vždycky se to dělalo sextantem podle hvězd.
GPS nebylo.

Lamalam

Pokud víš, kde se nacházíš a máš slušnou mapu, tak na jejím okraji jsou zeměpisné souřadnice vyznačeny. Stačí pravítko a jde to i bez internetu nebo GPS.