Thor841

Jak zjistím, které filmu byla ukončena autorská práva?

Ahoj všem, jak zjistím, které filmu byla ukončena autorská práva? pokud práva jsou ukončena, je legální další sdílení?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Osobnostní práva těsně souvisejí s osobností autora a jsou tedy nepřevoditelná a trvají do smrti autora, kdy zanikají. (Po autorově smrti je však nadále chráněno autorství samo – nikdo si nesmí osobovat autorství cizího díla (vždy musí být uveden skutečný autor, je-li znám) a díla nesmí být užíváno způsobem snižujícím jeho hodnotu.) Mezi osobnostní práva autora patří právo rozhodnout o zveřejnění díla, právo osobovat si autorství či právo na nedotknutelnost díla (do díla smí být zasahováno jen se souhlasem autora, dílo nesmí být užíváno způsobem snižujícím jeho hodnotu apod.).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­torsk%C3%A9_pr%­C3%A1vo

…zjisti si, kdo je autorem a jestli je stále na živu :o)

Zdroj: http://www.fil­mynejsouzadar­mo.cz/cs/co-je-autorske-pravo/

Další odpovědi
anonym

Autorská práva vyprší podle autorského zákona 70 let po smrti autora. Autorství u filmu je několikeré (režisér, scénárista, autor hudby, výtvarník kostýmů a scény, herci aj.). Tzv. majetková práva k dílu pak většinou vykonává filmová nebo televizní společnost, která film produkovala, vysílala nebo distribuovala. Tuto společnost naleznete uvedenou ve filmových titulcích na začátku nebo na konci filmu, ve věci autorských práv je potřeba obrátit se na ni.