zjentek

Jak zjistím, jsou-li informace na webu aktuální?

Otevřu web, resp. nějakou jeho stránku. Pak čtu, hltám zobrazivší se info, ovšem jak vím, že to není pár měsíců starý info? Anebo jestli není starý pár let!

Pro ilustraci:

https://www.e­pojisteni.cz/a­sistencni-sluzby/

Nejlepší odpověď
annas

Dole na stránce je napsaný text. Jinde je uvedené, kdy byla stránka aktualizvoaná, nebo datum, kdy byla zveřejněná. Případně ověřit ve vyhlášce, pokud jde o nějaké nařízení, nebo v jiném odkazu – pak porovnat.

Je třeba se pozorně dívat už při hledání článku.

" 2017 ePojisteni.cz, všechna práva vyhrazena. Člen skupiny NetBrokers HoldingL

V tomto odkazu uvidíte nahoře, že je z 10. června 2016
https://www.his­toricmysteries­.com/north-sentinel-island/

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zem%C4%9Bd%C4%9Blstv%­C3%AD
Dole najdete, že Stránka byla naposledy editována 4. 4. 2017 v 06:19.h

https://www.ze­na.cz/cestova­ni/10-zpusobu-jak-si-uzit-berlin-za-pouhy-vikend/r~125e742a­7b6411e7832f0025900fe­a04/?utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=stylebox&ut­m_content=edi­tor1&utm_term=po­sition-5&redirected

Uvídte, že něco je ze 7. 8., jiné 28. 7., 14. 7. atd.

Další odpovědi
autacek

Než se začteš, najdeš si nejprve, ze kdy je článek datován.

Až jej dočteš, ještě si informace ověříš z jiných zdrojů.

ivzez

U Epojištění, které uvádíte pro ilustraci, byste aktuální články včetně
data zveřejnění našel v sekci aktualit: https://www.e­pojisteni.cz/ak­tuality/

Další možnosti jsou se podívat do „Mapy stránek“,
do sekce „O nás“ → u každého webu to může být jiné.

Některé weby mívají (většinou) v patičce odkaz
na „Prohlášení o přístupnosti“, v němž někdy uvádějí
datum poslední aktualizace.

Pokud datum nenajdu v žádném z uvedených míst,
zkouším se podívat do zdrojového kódu (kliknout pravým
tlačitkem myši na některé prázdné místo ve stránce
a z kontextové nabídky vybrat „zobrazit zdrojový kód“.

Ale u některých webů datum nenajdete nikde.

zjentek

Díky annas. A 2017 čeho, nebo co jako? Duben, nebo kedluben? A o jaký vyhlášce je řeč? A ještě k Vašemu- „Někde je uvedené…“. Nevíte kde přímo? ;¨)

anonym

nelze říci kde přesně tento udaj najdete, protože každá stránka jej může mát jinde nebo jej nezobrazovat dokonce vůbec. Pokud chcete mít jistotu jak se v čase obsah určité stránky menil nezbude vám než využit nějaký monitoring jakým je třeba služba archive.org která umí zobrazit v jakém čase jak stránka vypadala … WAYBACK MACHINE

anonym

Pokud je datum uvedeno u článku bývá uvedeno přesně i s měsícem a dnem, na takový údaj se lze spolehnout. Údaj v patičce který hovoří jen o roce je ale skoro irelevantní, nevztahuje se totiž přímo k obsahu webu ale spíše k datu kdy se vývojem šablony webu zabýval vývojář 🙂 jinými slovy když v redakčním systému někdo konkrétní článek změní, tento údaj v patičce zůstane nedotčen … bývá velmi často statický.

zjentek

Díky Gergii, to mně pomohlo.
Myslíš, že čašem češi mentálně dozrají do podoby, kdy i neformální web. stránky budou od zákona povinny být u článků opatřeny datem?

ivzez

Proč by tomu tak mělo být?

Pokud jde o texty trvalého charakteru, není nutné uvádět žádné datum.