Kazatel

Jak získávají tuzemské banky peníze od ČNB (které mimo jiné následně za vyšší úrok půjčují státu)?

Odpovědi
Emefej

Půjčují si je na úrok stanovený lombardní sazbou. Mimo jiné je státu nepůjčují.

Pepa25

Tuzemské banky si od ČNB nepůjčují, mají od vkladatelů tolik peněz, že si naopak u ČNB ukládají. Je to logické: proč by si měly půjčovat od ČNB za lombardní sazbu 4,75%, když mají stamiliardy od lidí za různé sazby, max. někde kolem 3 – 3,5 %.

Pepa25

Moje odpověď byla nahlášena, protože tazatel NECHCE slyšet pravdu, takže cokoliv, co nepodporuje jeho názor, mu vadí. Mimochodem – odpověděl jsem stejně jako Emefej: centrální banky státu nepujčují.