Nejsem Tata!

Jak získat zásilku z celnice?

Dnes mi měla přijít zásilka co jsem si obědnal z tuším floridy ale místo balíku mi přišel štos papírů. Píšou tam něco že můj balík (40usd) je nekde v praze na skladu a jestli ho chci někdy videt tak musím podat celní oznámení. Ma stím nekdo nějaké zkušenosti? ůplně jsem nepochopil co po mně vlastně chcou. Popřípadě kolik to tak bude stát. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud jsi z Phy, tak je nejlepší tam zajít a vyřídit. Pokud ne, v tom balíku je i papír na zmocnění České pošty zastupováním. Všechno je popsáno v tom balíku papírů, chce to hlavně to pečlivě pročíst a jerdnat dle návodu. Nebo-li RTFM… 😉

Další odpovědi
Petr1491

Ahoj, asi ti tu zásilku zadrželi skrz CLO. Více se dozvíš například v tomto článku, kde se v sekci CLO a DPH o dané problematice mluvíš podrobně: https://www.tes­tado.cz/aliex­press-nejlepsi-produkty/

Edison

Spíš kvůli DPH. Clo je poměrně mizivá položka a hranice pro výběr cla je podststně výš.

Nejsem Tata!

Z prahy bohužel nejsem jsem z ostravy takže daní plné moci bude asi jediné řešení. Neví někdo kolik si CP učtuje?

Edison

I to by v těch papírech mělo být. Celní úřad si neúčtuje, nic… nebo nějaké minimu. Pošta si účtuje uložení zásilky asi 90,–, nějaký úkon, nějaké to zastupování… Do komunikace nepište číslo objednávky, ale číslo jednací přidělené celnicí. Výše cla není na celnici, je určeno zákonem o clech. Podstsatnější je ale výše DPH, rovněž určena zákonem o DPH. Rozhodně ale platí, že vše jste dostal v tom balíku, je to tam popsáno, i to, jak postupovat. Sazby je potřeba si dohledat na netu.

Roman71

Edisone, já dokládal i číslo zásilky. Třeba to byla nějaká výjimka. Nicméně to, že „ostatní je na celnici“ bylo myšleno tak, že celní úřad postupuje dle platných zákonů, nic více, nic méně.
Faktem je, že každý, komu celnice zadrží zásilku a požaduje po něm spolupráci, obdrží detailní postup krok za krokem, aby zásilka co nejrychleji prošla cením řízením.

Edison

Doložit ano, ale do předmětu s úřady VŽDY číslo jednací přidělené úřadem. Je to pro ně fakt jednodušší. Oni každému příapdu založej spis a přidělej číslo.

Roman71

Tohle jsem řešil už několikrát se zásilkami z Číny. Bude potřeba doložit účel koupě zboží (osobní potřeba nebo další prodej), doklad o zaplacení (otisk obrazovky s výpisem z účtu, bylo-li zboží placeno například kartou) a zplnomocnění celního deklaranta, který vše potřebné vyřídí za vás. Celní úřad si účtuje dle platného ceníku (cca 600Kč), který lze nalézt na internetu, výše cla už je na celnici.
Dobré je si pořádně přečíst všechny dokumenty, které jste dostal. Pokud budete celnici kontaktovat emailem, je dobré do předmětu zadat číslo objednávky, ke které se celní řízení vztahuje. Vše si důkladně přečtěte a postupujte dle instrukcí v zaslaných dokumentech. Je tam celý postup, jak a co máte udělat.