luckykubrt

Jak získal král Artuš svůj legendární meč Excalibur?

Někde se píše, že ho vytáhl z kamene, jinde zase, že Merlin o něj požádal vodní vílu. Jakým způsobem ho tedy získal?

Nejlepší odpověď
annas

1. Stará keltská legenda – Artušovská legenda, která má být původní, zpracování se však liší.

PhDr. Ervín Hrych: Velká kniha bohů a bájných hrdinů
http://www.e-stredovek.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005120101

"Artuš byl vychováván Merlinem daleko od dvora a stane se králem, když vytáhne meč Excalibur z kamene. Kdo ho dokaže vytáhnout má být britským králem, Uther byl zabit a když umíral meč vložil do kamene. Artuš vládne zemi dobře a po desetiletí brání invazi Sasů na ostrov, v čele rytířů kulatého stolu a svého vojska

Když je smrtelně zraněný, tři víly ho odvážejí na ostrov Avalon v Jiném světě. Podle lidových tradicí je se svými rytíři v nějaké jeskyni někde na Britských ostrovech. Je také možné, že byl pohřben v Glastonbury, kde mniši v roce 1191 nalezli rakev s 2 kostrami a nápisem: Zde leží slavný král Artuš se svou druhou ženou Ginevrou, pohřbení na ostrově Avalon. (tady byla Ginevra pro změnu 2. žena).
Ještě předtím nechá Artuš Exculibur hodit do jezera zpátky Jezerní víle.
2. "Po smrti Uthera nevěděli rytíři, kdo by měl být nový král. Rozhodli se požádat o radu Merlina. Ten jim řekl, že poznají Utherova následovníka podle toho, že dokáže vytáhnout kouzelný meč z kamene, který se záhadně objevil v Londýně. Mnoho rytířů se pokusilo vytáhnout meč, ani jeden z nich s ním však nepohnul.

O řadu let později přijel do Londýna Artuš, aby se podíval na rytířský turnaj. Rytíř, kterého Artuš doprovázel, se turnaje zúčastnil, ale zjistil, že nemá meč. Požádal Artuše, aby mu nějaký přinesl. Ten, aniž by si uvědomoval význam, vytáhl meč z kamene a předal ohromenému rytíři. Dědic Uthera byl znám.

I tehdy se však našli rytíři, kteří Artuše za krále nepřijali. Artuš je však s Merlinovou pomocí porazil a přinesl Británii mír.

Artuš jednoho dne tasil ze zlosti proti jednomu ze svých rytířů, jeho čepel se však roztříštila. Merlin ho zachránil tím, že rytíře uspal, protože Artuš jinou zbraň neměl. Když se pak v zoufalství procházel po břehu jezera, spatřil vynořit se z vody ruku držící jiný kouzelný meč. Byl to Excalibur, který mu darovala Paní z jezera."
http://www.e-stredovek.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2009010001

3. „Merlin nesouhlasi s Artušovým sňatkem, rozhodl se odejít, ještě předtím však Artuše dovedl k jezeru. Z něho se vynořila ruka Jezerní paní, která králi podala kouzelný meč Excalibur.“

http://www.abic­ko.cz/clanek/prec­ti-si-zabava/10625/pravda-o-krali-artusovi-o-kulatem-stolu-legendy-lzou.html

Další odpovědi
Kepler

Ve většině verzí pověsti dostane Artuš Excalibur od Paní Jezera, když se nad hladinu vynoří její ruka držící meč.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Excalibur

luckykubrt

Kepler: Už dlouho jsem neviděl žádný film o tom jak získal král Artuš Excaliber, ale mám ten pocit, že je pravda obojí. Že ho ta Paní jezer vrazila do kamene a řekla, že jen ten, kdo ho vytáhne ho smí nosit… a to byl právě král artuš. Nebylo to tak ?