icurusL

Jak žemlovka/zemlbába dostala své jméno?

Nejlepší odpověď
anonym

Semmel = houska (němčina), nasladko připravená.

Další odpovědi
Kepler

Základní složka je žemle, název snad z němčiny + jabka + tvaroh + cukr. Proč ale bába, to nevím. Asi to po upečení někomu připadalo jako opuchlá bába.

marci1

ŽEMLOVKA, PŮVODNĚ SEMMELAUFLAUF?
Jestlipak víte, že existují dvě hypotézy, vážící se ke vzniku tohoto jídla? Známější je ta, že výraz „zemlbába (semlbába)“ je vlastně germanismem vzniklým z názvu Semmelaufl auf, kterýžto na západ od našich hranic označuje jídlo zcela totožné s naší žemlovkou. Semmel znamená žemli (housku), aufl auf pak nákyp, neboli houskový nákyp. Jablka, která jsou nedílnou součástí pokrmu, nejsou tedy v názvu nikterak zmiňována.
Zajímavostí však je, že například v bavorském dialektu se žemlovka nazývá Opfescheitahaufn, čili něco jako „jablka na hranici“, kde hranice je míněna jako hromada dříví určená k podpalu.

ANEBO ZEMLJI BABA?
Stojí jistě za pozornost, jak se do českého názvu zemlbába dostala ta bába… Odkazuje to snad na skutečnost, že jako chudé zbytkové jídlo bylo doménou nebohých babiček vejminkářek?

Anebo je význam zcela jiný?

Existují totiž i smělé hypotézy, že zemlbába je v podstatě klasickým uctívaným pokrmem z dob slovanské prehistorie. V těchto bájných dobách ovšem pod názvem „zemlja baba“… baba tehdá neznamenala nerudnou starou semetriku, nýbrž kouzelnici, dnes řekněme čarodějku. Význam jídla pak tedy údajně znamenal Země kouzlo čili Kouzlo země a odkazoval na neobyčejnou úctu, kterou Slované cítili k chlebu či jinému pečivu vzešlému z obilných klasů. Ctitelé této hypotézy pak argumentují, že naopak Germáni jsou ti, kdo z původního slovanského názvu zemlja pro sebe přejali tento pojem a poněmčili ho do podoby semmel – neboli housky či žemle.

https://www.svet-potravin.cz/cla­nek/zemlovka-cili-zemlbaba
🙂

annas

Mohl jste mít odpověď hned.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/lisi-se-nejak-zemlbaba-od-
„Liší se nějak zemlbába od žemlovky?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-nazev-zemlbaba
„Jak vznikl název zemlbába?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-zeml-baba

„Co je to zemlbába“

Odkaz marci1 je podrobný, bohužel, mně jej Firefox nedovolil otevřít antiviru..
Varování – možné bezpečností riziko.

da ny

Původ slova žemle a název nákypuje většině z nás jasný.
Zbývá tedy ta „bába“. :D
Věděla jsem, že bába = bábovka. Nabízí se další vysvětlení.
Žemlovka/Zemlbába se obvykle přece peče v pekáči (nákypy též).

Bába = bábovka = pekáč

„Slovo bábovka mělo ve staročeštině podobu bába, také se s ní můžeme dnes ještě leckde setkat. Bábovka původně znamenalo pekáč, forma na bábu.“
zdroj: https://plzen­.rozhlas.cz/pu­vod-nazvu-peciva-6718816

Kepler

marci: opět žasnu. Před tvým výkladem jistojistě zbledla i samotná annas. Máš neuvěřitelný dar najít správné odkazy. Jéžiši, tak chytrou zemlbábu bych teda mít doma vážně nechtěl. 🙂