Daxis

Jak zdržet prodej nemovitosti?

Mám dvě sestry a zemřela mi máma a zdědila jsem pouze 1/3 domu, kde žiji a jedna ze sester, která zdědila také 1/3 chce dům prodat. Jak bych to amohla, co nejdéle pozdržet, aby mi ten dům prodala? Peníze na vyplacení nemám a sestra trvá na co nerychlejším prodeji.

Odpovědi
Hlada

Obstrukce jsou zhovadilost. Ničeho se jimi nedocílí, jen zhorší vztahy a ve výsledku vás mohou přivést k soudu. Bez souhlasu všech vlastníků k prodeji nemůže dojít. Jakého názoru je třetí vlastník? Kdy budeš mít peníze?

JežíšKristus

A co ta třetí sestra? K prodeji potřebujete souhlas osob které drží více než 1/2 spoluvlastnického podílu.

Her-něco: Takže kupující koupí jen 2/3 nemovitosti? Spoluvlastník si může prodat podíl komu chce, ale tazatelka jej očividně prodat nechce. Tudíž majoritní vlastník půjde k soudu na vypořádání. Mimo jste Vy, s vaším předkupním právem.

Herjulfson

Ježíšku tvá odpověď je zcela mimo mísu. Já myslel, že si vševěoucí. S předkupním právem se to vloni opět měnilo. Pokud se nepletu, tak v rámci dědictví je předkupní právo na půl roku a pak si to můžou spoluvlastnicí prodam komukoliv.

autacek

Předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí bylo 1.7.2020 zrušeno. Výjimkou je, zjednodušeně řečeno, pouze předkupní právo dědiců, a to pouze po dobu půl roku po nabytí dědictví. Přesné znění úpravy je obsaženo v § 1124 nového Občanského zákoníku.

Každý spoluvlastník si může naložit se svým podílem na nemovitosti jak chce, záleží jen na ostatních spoluvlastnících s předkupním právem, jestli jej využijí.
Pochopitelně že 1/3 obsazeného domu bude hledat svého kupce podstatně hůře, než prodeji nemovitosti celé. V případě uzavření kupní smlouvy na spoluvlastnický podíl máte možnost vstoupit v zákonem dané lhůtě na místo strany kupující, pochopitelně, že pokud pro Vás bude cena příliš vysoká, předkupní právo vám v konečném důsledku k ničemu nebude.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Daxis: co odhad ceny znalcem? Opravdu je její požadavek extrémně vysoký?
Hlada: souhlasím, až na to, že by byl podíl neprodejný. Je prodejný, ale záleží na ceně a okolnostech – s obchodováním jen se spoluvlastnickými podíly mám bohaté zkušenosti …

Herjulfson

Ano, každá věc má svou cenu a svého kupce. A to se týká i spoluvlastnického podílu.

Daxis

Já a sestra 1 to prodat nechceme a sestra 2 (se kterou jsme rozhádáni) na prodeji trvá a chce extrémně vysokou cenu.

JežíšKristus

Daxis: V tom případě to nemusíte řešit. Jste majoritními vlastníky a v případě soudní pře se tudíž soud postaví na vaši stranu. Žádná fyzická osoba vás nemůže nutit k prodeji nemovitosti. Navíc prodávat v dnešní době nemovitost je hloupost, ale to je na jinou diskuzi.

Hlada

Jestli jde o ideální podíl, tak může chtít cokoli, ale její přání zůstane nevyslyšeno. Takový podíl je prakticky neprodejný a to i v případě, kdyby se obrátila na soud a byla nařízená dražba. Její jediná možnost je vychladnout a dohodnout se na odkoupení za vámi určenou cenu.