zjentek

Jak zdravá je řípa?

Dle přísloví jsme zdrávi jako řípy, pokud jsme zdrávi. Důvod? Proč nejsme zdrávi třeba jako brokolice?

Jak zdravá je řípa a v čem je zdravější, eventuálně jakými/kterými svými složkami je vyjímečná?

Kategorie zdraví.

Nejlepší odpověď
annas

Být (zdráv, zdravý) jako řepa, čast. řípa dokonale zdráv;

Navcí řepa se sklízí na podzim, dobře uskladněná vydrží až téměř do jara vedle mrkve, celeru a petržele. Hojně se používala např. v Rusku a na Ukrajině – v boršči z čevené řepy

Frazeologismus, který přirovnává zdraví k nějaké plodině. Řepa je stará plodina na rozdíl od brokolice. Krmná řepa prospívala dobytku. Takže lidé vypozorovali, že by mohla poskytnout krmi i jim.

Červená řepa je známá iž od starověku "Často se uvádí, že řecká bohyně Afrodita vděčila za svou krásu právě jí (i

když pozor, tehdy se využívaly listy), odvar z této rostliny byl skládán jako obětina Apollónovi. V římské kuchyni byla řepa velmi oblíbená, v jedné z prvních kuchařek, kterou je Apicius, najdeme recepty jak na saláty, tak i na vývary a jiné speciality*. Rozhodně tehdy nešlo o jídlo pro dobytek či chudinu, pokrmy z této zeleniny patřily na stůl zámožných patricijů a antických gurmánů. Díky velikosti Římské říše se červená řepa rozšířila do Španělska a Francie a pak postupně na celý evropský kontinent – kolem století čtrnáctého se nepěstovala jen v nejsevernějších částech Evropy. Paradoxně, ve srovnání s dnešní dobou, v kuchyni byl užíván stále hlavně list mladé zeleniny, s postupem času se začalo zkoušet i kořen, ale jako … léčivo. Lidé totiž zjistili, že má pozitivní účinky na rány, zácpy, teploty, a kožní problémy." atd. .

https://www.pros­tezdravi.cz/cer­vena-repa-jeji-pozitivni-ucinky-na-zdravi/

Další odpovědi
Kepler

Nevím, jak to nesmyslné přísloví vzniklo. Řepa často trpí napadením háďátkem a obsahuje značné množství cukru, některými nazývaného „bílý jed“. To už by se mi víc líbilo být zdravý jako česnek.

marci1

Řípa (řepa, tuřín) je velmi zdravá a má léčivé účinky. Svým tvarem bulvy připomínala našim předkům jakousi „slibnou“ baňatost, že se má člověk dobře, žije v blahobytu.
Je to zelenina velmi hodnotná – ve 100 g bulvy červené řepy je asi 70 mg sodíku, 380 mg draslíku a 20 mg vápníku, dále řepa obsahuje hořčík a z mikroprvků rubidium a caesium. Důležitý je obsah rostlinných barviv, antokyanů, zabraňujících křehkosti cév. Z vitamínů obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a další.
Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, a tím zásobování buněk kyslíkem. Vyvolává optimističtější náladu, zbavuje střeva jedovatých látek a odstraňuje zácpu. Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku.

ČERVENÁ ŘEPA – SEZNAM NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH PŘÍNOSŮ:

1. Betacyanin
Betacyanin je druh pigmentu, jehož barva se pohybuje od tmavě červené až po fialovou. Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

2. Betain
Betain brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Má schopnost snižovat hladinu homocysteinu, což je aminokyselina, jejíž zvýšený výskyt v těle je spojován s nemocemi srdce a oběhového systému.

3. Vláknina
Šťáva z červené řepy obsahuje rozpustnou vlákninu. Ta zpomaluje vyprazdňování žaludku, které napomáhá správnému trávení a tím i zabraňuje přibývání na váze. Rozpustná vláknina také snižuje LDL (špatný) cholesterol a pomáhá upravovat vyměšování (omezuje výskyt průjmů a zácpy).

4. Kyselina listová
Řepy jsou plné kyseliny listové (šťáva z jedné řepy obsahuje 34% doporučené denní dávky). Kyselina listová je také důležitá pro těhotné ženy, protože její dostatečné množství v těle pomáhá eliminovat vrozené vady a podporuje správný vývoj mozku ještě nenarozených dětí. Kyselina listová pomáhá rovněž předcházet onemocněním srdce.

5. Zabraňuje anémii (chudokrevnosti)
Díky obsahu železa a kyseliny listové se červená řepa cení i pro její přínos pro tvorbu červených krvinek. Je to také přírodní čistič krve, protože pomáhá vytěsňovat toxické látky z krve (detoxikuje organizmus).

6. Upravuje krevní tlak a sportovní výkon
Mnohé klinické studie prokázaly, že již konzumace dvou šálků řepné šťávy denně skutečně snižuje krevní tlak. Kromě snížení krevního tlaku pomáhá šťáva z červené řepy zvýšit sportovní výkon a pomáhá snížit množství kyslíku, které tělo potřebuje během tréninku. Pití dvou šálků řepné šťávy před tréninkem je bezpečnější a zdravější než kofein a jiné doplňky. 🙂
Opatrně by ji měli konzumovat jen diabetici, pro vysoký počet sacharidů.

https://www.zelene-zdravicko.cz/cer­vena-repa