Sezam1

Jak zapojit zásuvku na 230 V, mám-li hnědej, černej a zelenej drát?

Mam hnedej, cernej a zelenej drát.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Neumí napsat otázku, má nějakej kablík a chtěl by zapojit zásuvku. No raději NE!
Ale abych odpověděl:
Černý vlevo, což je fáze (fáze, teplá voda a srdce je vlevo), značeno L.
Modrý napravo, což je pracovní nula, značeno N.
Zelenožlutý je ochranný vodič, a je značen takovým tím stromečkem postaveným obráceně a ten se zapojuje na kolík.

Další odpovědi
nyjono

Pokud se musíš takto ptát, asi bude bezpečnější nechat to na odborníkovi.

Roman71

Pokud není jisté, jak je zapojený druhý konec toho „kablíku“, raději bych použil jiný kablík s Raibekem uvedenými barvami a továrně připojenou vidlicí (zástrčkou).

PS: Život máme každý jen jeden!

Dochy

Správně neodpověděl nikdo 😉 Správné připomínky mají Petula, Klaproth a nyjono. Ne že by ty ostatní odpovědi byli úplně od věci, ale: Pokud mluvíme o fázi vlevo, musí tam být také zmíněno že při pohledu do zásuvky z pohledu vidlice a při poloze kolíku „nahoře“. U zásuvky na obrázku by to znamenalo fázi připojit dolů (pokud mi v té mlze něco neušlo). Dále pokud se někdo ptá kam připojit černej a hnědej, nemá smysl mu radit kam dát černej a modrej 😉

Pokud máš kabel zel/žl, černá, hnědá, pak nejlépe hnědou přeznačit na modrou a použít jako nulu. Podmínka ale je, že máš přístup i k jističům/roz­vodnici a zajistíš že i na druhé straně bude správně přeznačen a hlavně ZAPOJEN!!! Jako laik bys nic takového dělat neměl a k těm drátům bys vůbec neměl mít přístup (běžné zajištění lze snadno odstranit, ale vlastní rozum by Tě od toho měl zrazovat. Obrať se na někoho spolehlivého s el-tech. vzděláním)

Jiří Bohumil

Přesně a správně uvádí zapojení zásuvky, s předepsanými barvami vodičů kabelu dle norem, Raibek. Ale ty se ptáš na kabel s barvami černá, hnědá, zelená. Nevím sice o jaký kabel jde, ale pokud je to kabel určený na 230V, pak černý zdířka vlevo-fáze, hnědý přeznačit (když už tedy je) na modrý- pracovní nula N a zapojit na zdířku vpravo a zelený- ochranný PE zapojit na kolík.
Toto platí i v případě, že jde o samostatné vodiče.
„Kablík“-kabel, jsou vodiče ve společném plášti. Vodič – samostatný „drát“ (případně stočené tenké drátky-licny) v izolaci. To jenom jednoduše k upřesnění pojmů.

Petula00

Ještě doplním předcházející odpovědi.Za levou a pravou stranu zásuvky je považován pohled ze předu se zemnícím kolíkem nahoře.

Klaproth

Máš tam nestandardní barvy, podívej se na to, jak je zapojen opačný konec kabelu.

led

Jediná správná odpověď je od nyjono a Dochy…

Samostané zapojování elektrických vodičů smí jen „osoba znalá“ a osoba s vyšší elektrotechnickou kvalifikací ve smyslu vyhlášky ČÚBP a ČBÚ č. 50/1978 Sb.

„bezpečnost osob před úrazem elektrickým proudem a majetku (např. před požárem) závisí na správné montáži, kterou smí provádět pouze osoba s příslušnou odbornou elektrotechnickou kvalifikací ve smyslu vyhlášky ČÚBP a ČBÚ č. 50/1978 Sb.“

Zdůrazňuji:
„sebelepší pravidla a postupy nemají žádný význam, pokud všechny osoby pracující s elektrickým zařízením nebo v jeho blízkosti nejsou s nimi a všemi zákonnými požadavky seznámeny a neřídí se jimi.“

Drap

fáze – černá nebo hnědá
nulový vodič – modrá
ochranný vodič – zeleno žlutý

modrý nahraď černým