SDCD2010 .

Jak zaplatit výživné a předejít možné exekuci ?

Po rozvodu jsem řádně platil výživné na obě dcery. V 15-ti letech se rozhodla jedna z dcer, že chce žít se mnou. Toto sdělila i pracovnicím na „sociálce“, kam ji na žádost matky předvolali. Sociální pracovnice vystavila písemné potvrzení o tomto rozhovoru i zdůvodnění tohoto rozhodnutí. S bývalou manželkou jsme se dohodli, že do rozhodnutí soudu #v lednu 2015#, si nebudeme vzájemně platit výživné, protože s každým žije jedno naše dítě. Nyní mi však manželka, na radu svého přítele, oznámila, že na mě podává žalobu pro neplacení výživného na dcery. Okamžitě jsem jí navrhl, že bez ohledu na naši ústní dohodu, „dlužnou“ částku hned vyrovnám. Ona ji odmítá přijmout s tím, že chce abych skončil v exekuci, přišel o řidičský průkaz apod. Jakým způsobem mohu zaplatit a vyhnout se tak dalším nepříjemnostem, které jsou odvetou za rozhodnutí dcery. Dcera to nyní těžce nese a dává si vinu, že mě přivedla do této situace. K bývalé manželce se vrátit za žádnou cenu nechce, bez ohledu na výsledek soudu, kde bude sama vypovídat. Prosím tedy o radu jak postupovat. Chci zaplatit částku necelých 18 tisíc Kč #výživné na obě dcery# a vyhnout se tak stresům nás obou, ale manželka trvá na tom, že vše se bude řešit žalobou a exekucí. Asi se ptám naivně, ale chci vědět jak přesně postupovat, abych neudělal další chybu. První chyba, ústní dohoda s manželkou, mě již dostala do situace, že musím čelit věcem, které mě i dceři berou spánek.

Odpovědi
Quimby

No pokud situaci chápu správně, tak ste se dohodli pouze ústně. Byl u toho někdo jako svěděk?
Exekuce může žačít až na příkaž soudu, manželka si nemůže říct, že chce exukci, o trestu rozhoduje soud a pokud soudu řeknete, že chcete zaplatit částku, tak k žádné exekuci nedojde.
Kontaktujte svého právníka, vysvětlete mu vaší situaci. Řeště jakékoliv věci s manželkou jen písemně, žádné ústní vyjednávání. Pokud dojde k soudu, řekněte, že manželka odmítá výživné přijmout. Pohrozte manželce, že budete žádat vaší část výživného, myslím, že po tom by mohla otočit. Každopádně zajděte za tím právníkem.
Doplňuji:
Zkuste manželku donutit napsat tu část o tom, že žádnou částku nechce, že vás chce před soud. Pak vás nebude moci nijak napadnout.
Každopádně držím palce, zachovejte klid a nechte si od právníka poradit, pokud se vám jeho jednání nebude zdát, najděte si jiného, nenechte to jen na náhodě.

ivzez

O jak dlouhou dobu jde?
Máte nějakého svědka dohody?

Já bych poradila zaplatit výživné na dceru, která zůstala s manželkou,
složenkou nebo převodem na její účet. Zbytek bych řešila až při řízení
o svěření dcery do Vaší péče.

Pokud byste výživné zaplatil i za dceru, která žije u Vás,
pravděpodobně byste peníze už neviděl.

Pokud by se Vám složenka vrátila (bývalá manželka
by si peníze nevyzvedla), nebo pokud by Vám peníze
z účtu poukázala zpět, vezměte k soudu složenku
nebo výpisy z účtu ► pak bude muset vysvětlovat ona.

  • –––

Jinak se obraťte na OSPOD, kde jste řešili odchod dcery
od matky, měli by Vám poradit, jak dále postupovat.