Kelt

Jak zapisují text k hudbě Arabové, Hebrejci apod.?

Hudba se píše do notové osnovy a na celém světě ji hrají hudebníci stejně. Pokud je k tomu text, který se zpívá, je napsán také zleva doprava. Tak to zapisujeme my Češi, ale i Němci, Francouzi atd, ale zajímalo by mne, jak vypadá takové skladba v hebrejštině, arabštině nebo jiném jazyku, který se píše zprava doleva. Přece nebude sledovat melodii z levé strany a text nebude číst z pravé strany? Je někde na internetu takový notový zápis? Děkuji za informace.

Nejlepší odpověď
annas

„Safi al-Din vyvinul převratný zápis not geometrickou formou (1252)
arabská hudba se začala celosvětově rozšiřovat okolo 16. století“

https://slide­player.cz/sli­de/2956890/

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Arab_tone_sys­tem

Je rozdíl mezi arabským tónovým systémem a evropským systémem, takže se podle toho přepisuje.

V odkazu máte kousek záznamu.

"Nejmenším intervalem mezi dvěma tóny je v arabské hudbě čtvrttón. Z teoretického hlediska se tak oktáva dělí na 24 shodných čtvrttónů, avšak velikost čtvrttónových postupů ve
znějící hudbě málokdy dosahuje právě 50 centů. Arabská hudba se pohybuje v rozsahu od – evropskou hudební terminologií řečeno -
malého g do g2.

.Ústřední oktávou pak je c1 až c2, na níž se nacházejí jednotlivé tóny základní arabské stupnice – tj. rāst atd. ..... Kromě některých se tyto tóny shodují s evropskou C dur. atd.

Najdete vzor přepisu, ale i další informace. na str. . 51 a 52.
https://dspace­.cuni.cz/bitstre­am/handle/20.500­.11956/30213/BPTX_2008_1­_11240_0_249231_0_65360­.pdf?sequence=1

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE
Fakulta humanitních studií
BAKALÁŘSKÁ PRÁCE
ZIRIAB – arabská hudba v Čechách
Praha 2009

Další odpovědi
Kepler

Tak to je fakt zajímavá otázka, gratuluji! Mně ale připadá, že notový zápis arabské hudby se dá stejně dobře přehrát z obou stran stejně a zní to taky stejně. Možná i líp. Takže nějaké texty jsou podružné.

JájsemRaibek

Tady jsem něco našel. Podle mě je to asi jako u počítačů, kde se prostě využívá latinka.
http://downlo­ad.kjj.cz/pub/vy­uka/2012/kl/s­kripta.pdf