orestez

Jak zaměstnanec donutí zaměstnavatele platit zdrav. a soc. pojištění?

Nejlepší odpověď
led

Zamestnanec má možnosť si preveriť u poisťovni či má zaplatené svoje odvody z príjmu
Postihovať zamestnávateľa za neplnenie zákonne povinných odvodov do poisťovní môžu len dané poisťovne.

ivzez, práve preto, aby som sa náhodou nezmýlila, som nenapísala názvy týchto organizácií všeobecne hovorovo a malým písmom. Každý jazykovo znalý absolvent „povinnej školskej dochádzky“ rozozná názov organizácie od všeobecného pomenovania.

Další odpovědi
ivzez

Zaměstnanec nijak.

Zaměstnanec si jenom může u své zdravotní pojišťovny a na OSSZ
(podle sídla zaměstnavatele!) zjistit, jestli jej zaměstnavatel přihlásil.

Přimět zaměstnavatele platit pojistné mohou jen uvedené organizace.

K odpovědi Led:
V ČR jde o zdravotní pojišťovny a o Českou správu sociálního zabezpečení
(ČSSZ je úřad, nikoliv pojišťovna).

_______

Doplňuji:

Zaměstnanec by měl uchovávat výplatní pásky, z nichž je zřejmé,
že mu zaměstnavatel sociální i zdravotní pojištění strhával.
V případě problému pak může doložit, že zaměstnavatel pojistné strhával
a zdravotní pojišťovna bude dlužné pojistné vymáhat po zaměstnavateli.

autacek

Tvůj dotaz je velmi obdobný, jako by ses ptal, jak cestující v autobusu donutí řidiče dodržovat předepsané předpusy. V podstatě krom toho, že máš být připoutaný, za což si zodpovídáš, ti po tom nic není a na kontrolu jsou určené jiné orgány.

V podstatě je důležité, aby tě zaměstnavatel nahlásil jako zaměstnance a dál ti po tom, co se děje, tedy jestli platí, či neplatí, vůbec nic není.

led

prepáčte chybu „nenapísala názvy týchto organizácií všeobecne hovorovo a malým písmom.“
má byť „nenapísala názvy týchto organizácií, ale napísala všeobecne hovorovo a malým písmom.“

orestez

V poriadku