Koralek

Jak zajistit, aby monitor zobrazoval skutečné barvy?

Když si prohlížím fotky na svém domácím monitoru, barvy úplně přesně neodpovídají skutečnosti. Jakým způsobem se seřizuje monitor, aby barvy odpovídali skutečnosti?

Napadá mne, jestli se např. neprodávají nějaké třeba proužky s ukázkou barev a jejich RGB označením, já bych si danou barvu zobrazil na monitoru a pak šteloval s nastavením monitoru, dokud barva na monitoru nebude odpovídat přesně barvě na daném proužku.

Nějaký takový produkt ale na internetu nemohu najít, respektive nevím, pod čím to mám hledat.

Nebo napadá vás nějaký jiný způsob, jak vyladit barvy monitoru?

Odpovědi
Edison

Monitor nikdy skutečné barvy zobrazovat nebude. Kařdý zobrazovač je schopen zobrazit jen barvy v určitém rozsahu. Naštěstí lidské oko nemá ani tak velké rozlušení a je možno právě ten rozsah redukovat. Ovšem při převodech na menší rozsahy RGB, sRGB, Adobe a další je nutno právě kvůli zmenšení rozsahů monitor alibrovat. Obdobně by se měl kalibrovat i scanner a jiná vstupní zařízení, u fotoaparátů se nastavuje tzv. barevný prostor (totéž je pak potřeba nastavit i na monitorech a zkalibrovat). A nakonec je třeba správně nastavit a zkalibrovat i tiskárny. V zásadě to není zase až taková sranda, ale po naštudování se s tím něco dělat dá.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?num=100&l­r=lang_cs&new­window=1&biw=14­34&bih=761&si­te=webhp&tbs=lr%3A­lang_1cs&q=ba­revn%C3%BD%20pr­ostor&=&=&oq=&­gs_l=

mosoj

Monitor nikdy neukazuje skutečné barvy. Pokud by snad skutečné barvy ukazoval, nikomu se to líbit nebude. Nicméně monitory se kalibrují. na zkalibrovaných monitorech by měly barvy být stejné, nikoliv však reálné. Zkalibrování monitoru je nutné při tisku fotky. Je to nutné proto aby na výtisku bylo barevně to, co vidíme na monitoru. Kalibrace monitoru není zas až tak triviální záležitost a je třeba znát téměř vše kolem reprodukce a míchání barev.
https://eshop­.inktec.cz/ka­librace/monitor?gclid=Cj­0KCQiA5NPjBRDDA­RIsAM9X1GLqpvq­4LlJTBaXUF6LXdlSAXs-xgOqOaF4DZpG1gDHB­w4OAZWdVr-0aAoQmEALw_wcB

Dochy

Profesionální monitory snad i mívali nějakou sondu pro kalibraci. Pravděpodobně půjde i dokoupit.

Papírové proužky s ukázkou barev ale určitě nebudou. Tam by barvy byly ovlivněny okolním světlem.

led

Môžte si vybrať z testov farieb monitoru:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=avas­t&q=monitor+co­lor+test
online test https://www.e­izo.be/monitor-test/
po otvorení obrazu sa na ľavej strane objaví malá ponuka 13 vzoriek

Jana5678

Nejsem žádný odborník, ale žádný monitor nikdy nezobrazuje skutečné barvy. Já jsem si nedávno na internetových stránkách https://www.co­nio.cz/zobrazo­vace/ našla kvalitní zobrazovače, které zaznamenávají teplotu. Vybrala jsem si s LED displejem, na který je lépe vidět. Potřebovala jsem je do mého skladu se zbožím v mé firmě. Ještě musím hlídat vlhkost, aby se moje zboží nezhodnotilo.