Avatar uživatele
postcd

Jak zajistit aby hrách z tlakového hrnce nevykypěl?

jsem začátečník ve vaření a prosím o radu proč jeden žlutý půlený hrách nevykypí ani při velkém plameni a jiný je na sporo a má tendenci vykypět tím přetlakovým otvorem, tak jak snížit riziko vykypění a přitom vařit dostatečně v tlaku (na vysoký plamen)? děkuji
Doplňuji:
díky, jde mi spíš o tu příčinu proč ten jeden nevykypěl a tento ano, jak tomu předejít

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? quentos, zjentek před 3341 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dr.luha

Namočený hrách papiňák nepotřebuje, uvaří se za krátkou dobu i při normálním tlaku. Jinak vychytávka proti nadbytečnému kypění a pěnění je : přidat k vařenému pokrmu několik lžic oleje.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Jsou jisté poživatiny, které výrobci přetlakových hrnců vyloženě označují jako NEVHODNÉ
Doplňuji:
Omlouvám se za nedokončení, pokračuji: …nevhodné pro použití přetlakového hrnce k jejich přípravě. Hrách patří mezi ně. Hrách totiž vzkypí takovým způsobem, že pěna s sebou unáší poměrně hrubé částečky hrachu a ten pak ucpe odfukový otvor, ale i pojistku – hrozí exploze. Explozi přetlakového hrnce jsem zažil na vlastní kůži, byť ne s hrachem, naštěstí jsem nebyl ve viditelném dosahu, byl jsem za rohem v jiné místnosti.

Upravil/a: cochee

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Tomu asi ne zcela rozummím…

Jakmile tlak v hrnci dosáhne definované hodnoty, už dále nestoupá (tudíž je naprosto zbytečné dále vařit „na vysoký plamen“)…
A rychlost, s jakou je tohoto tlaku dosaženo, je závislá na množství vzduchu vůči množství vody uvnitř (voda je ´nestlačitelná´, čili – čím více vody, tím dříve nastane přetlak).
Na hrachu to nezávisí (pokud ti ten „jeden“ neucpal přetlakový ventil – to by pak chytla pojistka a šel bys shánět novou). A nebo by to pojistka nechytla – a to by byl ´šupec´…
😉

Doplňuji:
Proč jeden ano a druhý ne – to ti takhle neřeknu – faktorů je více – množství vody, rychlost zahřátí, vlastně i ten ´ucpaný´ přetlakový ventil je jedním z faktorů.
Ale jinak je to jednoduché – jakmile začne tlakáč ´pšoukat´, ztlum plamen, protože dál už teplota neporoste.

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Záleží, jaké množství luštěnin vložíš do nádoby. Je určitá hranice, která se nesmí převýšit a nezáleží o jaký druh luštěnin jde.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

varenie nie je postaviť hrniec na šporák a potom zdrhnutie z kuchyne a sedenie u počítača – však ono to za x minút bude hotovo.

u pretlakového hrnca to platí obzvlášť, to sa potom ľahko môže stať, že budete i začínajúcim maliarom (bytov a kuchýň).

u pretlakového hrnca dodržujte v prvom rade maximálne množstvo náplne (je tam ryska).

ak trváte na rýchlom uvedení do varu, dajte plyn/elektriku/po­lienka na plné pecky a potom zostaňte v kuchyni a situáciu majte pod dozorom (žiadne parenie na kompe!).
akonáhle [jakmile] kastrólik začné pískať, plameň/elektri­ku/polienka stiahnite – hrniec nemusí pískať stále, stačí, keď cez ventil uniká vzduch/para.

potom sa môžete vzdialiť, kastról dokoná varenie sám.
nezabudnite ho po istej dobe vypnúť, lebo potom budete kupovať kastról nový a ani to dlhé vetranie v chladnom počasí nie je nič moc.

prajem dobrú chuť.

;-Q

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

To stačí dělat v normálním hrnci, né? Záleží na množství vody, to jo, ale luštěniny se často také namáčejí přes noc. Když se ti voda začne vařit, stačí ztlumit plamen (to se dělá u všeho), a když chceš zabránit vykypění vody, stačí dát mezi hrnec a pokličku vařečku a ta tomu nedovolí „utíkat“.
Jinak na pytlíčku bys měl mít určitě návod ;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Nedá mi to:
Gecco: „A rychlost, s jakou je tohoto tlaku dosaženo, je závislá na množství vzduchu vůči množství vody uvnitř (voda je ´nestlačitelná´, čili – čím více vody, tím dříve nastane přetlak).“
Nesouhlas. Bude to naopak. Čím víc vody, tím později nastane přetlak. Problém je v té vodě, která se musí ohřát na teplotu varu, což stojí energii a tedy i čas než plamen dost energie dodá. Pak ta trocha páry co se do hrnce vejde zas tak moc energie potřebovat nebude…

před 3340 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek