postcd

Jak zajistit aby hrách z tlakového hrnce nevykypěl?

jsem začátečník ve vaření a prosím o radu proč jeden žlutý půlený hrách nevykypí ani při velkém plameni a jiný je na sporo a má tendenci vykypět tím přetlakovým otvorem, tak jak snížit riziko vykypění a přitom vařit dostatečně v tlaku (na vysoký plamen)? děkuji
Doplňuji:
díky, jde mi spíš o tu příčinu proč ten jeden nevykypěl a tento ano, jak tomu předejít

Nejlepší odpověď
dr.luha

Namočený hrách papiňák nepotřebuje, uvaří se za krátkou dobu i při normálním tlaku. Jinak vychytávka proti nadbytečnému kypění a pěnění je : přidat k vařenému pokrmu několik lžic oleje.

Další odpovědi
cochee

Jsou jisté poživatiny, které výrobci přetlakových hrnců vyloženě označují jako NEVHODNÉ
Doplňuji:
Omlouvám se za nedokončení, pokračuji: …nevhodné pro použití přetlakového hrnce k jejich přípravě. Hrách patří mezi ně. Hrách totiž vzkypí takovým způsobem, že pěna s sebou unáší poměrně hrubé částečky hrachu a ten pak ucpe odfukový otvor, ale i pojistku – hrozí exploze. Explozi přetlakového hrnce jsem zažil na vlastní kůži, byť ne s hrachem, naštěstí jsem nebyl ve viditelném dosahu, byl jsem za rohem v jiné místnosti.

gecco

Tomu asi ne zcela rozummím…

Jakmile tlak v hrnci dosáhne definované hodnoty, už dále nestoupá (tudíž je naprosto zbytečné dále vařit „na vysoký plamen“)…
A rychlost, s jakou je tohoto tlaku dosaženo, je závislá na množství vzduchu vůči množství vody uvnitř (voda je ´nestlačitelná´, čili – čím více vody, tím dříve nastane přetlak).
Na hrachu to nezávisí (pokud ti ten „jeden“ neucpal přetlakový ventil – to by pak chytla pojistka a šel bys shánět novou). A nebo by to pojistka nechytla – a to by byl ´šupec´…
😉

Doplňuji:
Proč jeden ano a druhý ne – to ti takhle neřeknu – faktorů je více – množství vody, rychlost zahřátí, vlastně i ten ´ucpaný´ přetlakový ventil je jedním z faktorů.
Ale jinak je to jednoduché – jakmile začne tlakáč ´pšoukat´, ztlum plamen, protože dál už teplota neporoste.

anonym

Záleží, jaké množství luštěnin vložíš do nádoby. Je určitá hranice, která se nesmí převýšit a nezáleží o jaký druh luštěnin jde.

arygnoc

varenie nie je postaviť hrniec na šporák a potom zdrhnutie z kuchyne a sedenie u počítača – však ono to za x minút bude hotovo.

u pretlakového hrnca to platí obzvlášť, to sa potom ľahko môže stať, že budete i začínajúcim maliarom (bytov a kuchýň).

u pretlakového hrnca dodržujte v prvom rade maximálne množstvo náplne (je tam ryska).

ak trváte na rýchlom uvedení do varu, dajte plyn/elektriku/po­lienka na plné pecky a potom zostaňte v kuchyni a situáciu majte pod dozorom (žiadne parenie na kompe!).
akonáhle [jakmile] kastrólik začné pískať, plameň/elektri­ku/polienka stiahnite – hrniec nemusí pískať stále, stačí, keď cez ventil uniká vzduch/para.

potom sa môžete vzdialiť, kastról dokoná varenie sám.
nezabudnite ho po istej dobe vypnúť, lebo potom budete kupovať kastról nový a ani to dlhé vetranie v chladnom počasí nie je nič moc.

prajem dobrú chuť.

;-Q

RyuzakiKate

To stačí dělat v normálním hrnci, né? Záleží na množství vody, to jo, ale luštěniny se často také namáčejí přes noc. Když se ti voda začne vařit, stačí ztlumit plamen (to se dělá u všeho), a když chceš zabránit vykypění vody, stačí dát mezi hrnec a pokličku vařečku a ta tomu nedovolí „utíkat“.
Jinak na pytlíčku bys měl mít určitě návod ;)

Dochy

Nedá mi to:
Gecco: „A rychlost, s jakou je tohoto tlaku dosaženo, je závislá na množství vzduchu vůči množství vody uvnitř (voda je ´nestlačitelná´, čili – čím více vody, tím dříve nastane přetlak).“
Nesouhlas. Bude to naopak. Čím víc vody, tím později nastane přetlak. Problém je v té vodě, která se musí ohřát na teplotu varu, což stojí energii a tedy i čas než plamen dost energie dodá. Pak ta trocha páry co se do hrnce vejde zas tak moc energie potřebovat nebude…