Posspi

Jak začít vařit?

Zdravím… je mi 14 let a chtěl bych se vás zeptat, jak začít vařit a konkrétně třeba jakým jídlem začít. Už umím udělat palačinky, lívance a uvařit těstoviny/špagety, ale chtěl bych se posunout někam dál. Jakým jídlem jste třeba začali vy, když jste začínali s vařením? Co byste mi doporučili, něco lehkého na přípravu? Napadlo mě, že když už umím ty těstoviny, tak by se hodilo umět třeba udělat i maso (řízek), jak přírodní, tak ve strouhance, a třeba si časem udělat i těstovinový/ku­řecí salát. Jinak ještě když máme doma třeba pesto, tak si uvařím těstoviny, do toho dám to pesto a posypu to sýrem, ale pesto samozřejmě není nejlevnější záležitost a obyčejné špagety s kečupem a se sýrem mě taky časem omrzely, když na to neumím udělat ani tu směs…

Nejlepší odpověď
iceT

Pesto není drahé a není nutné. Taky jsem si myslela, že ke špagetám je nutná hromada masa s omáčkou, není.
Moje jakože bologneská omáčka obsahuje jen mleté maso, protlak, vodu, koření a sýr.Maso necháš na pánvici trochu změknout, s kořením na mleté maso nebo rovnou na bolognese špagety. Přidáš protlak, necháš dusit, podliješ vodou, dokořeníš. Na talíř hodíš uvařené špagety, přidáš omáčku a posypeš sýrem.

Žádný kuchař z nebe nespadl a každý se učí za pochodu.
Na netu najdeš víc jak tunu receptů pro začátečníky.
Bylo mi devět, když jsem měla uvařit svůj první oběd, bylo to farářovo tajemství, maso na přírodně zasypané sýrem, dost jsem to přesolila, ale dospěláci to nekomentovali a povzbudili, přihodili pár rad a vařím s úspěchem do dneška.

Další odpovědi
Kepler

Začátek nemáš špatný, pro někoho je to problém i v pokročilejším věku. Zdá se, že máš o vaření celkem zájem. Já jsem se o vaření začal zajímat až v době kdy jsem musel (tedy jako poprvé osamostatněný) a to bylo metodou pokusů a omylů, učil jsem se sám. Ty máš obrovskou výhodu netu, kde se dá najít vše kolem vaření. Pro začátek bych si vybral nějaké jednodušší recepty, ale ani to není samospasitelné, pokud nevíš jak se správně dělá trojobal a jak se má správně smažit a na čem. Nejlepší škola je praxe. Já jsem už dědek a přesto toho ještě hodně nevím.

RyuzakiKate

To seš dobrej, já se začla učit vařit až před dvacítkou :) s nula nula zkušenostmi, všecko jsem se naučila sama, vyčetla z internetu a knížek. Nic víc v tom není, prvně jsem chtěla udělat rýži, kdy jsem si neuvědomila, že na půl kila mi malej kastrůlek opravdu stačit nebude :) ony ty návody na zadní straně nejsou pro srandu králikům…
Asi nejsem správnej student, když nepiju kafe a nikdy jsem si neudělala špagety s kečupem a sýrem. Ne, já klidně budu trávit v kuchyni nejednu hodinu, abych si navařila víc chodů i na další dny. Připadám si mezi spolubydlícími jako největší žrout. Vařím bezmasově a inspiraci sbírám od Kuchařky ze Svatojánu, Jíme jinak, Veganzy, Soucitně atp. Není to vůbec těžké a mnohem chutnější a nutričně bohatější, než nějakej řízek s bramborovou kaší. Ale pokud po něm opravdu toužíš, radši ho obal v kukuřičný strouhance, ta je mnohem lepší a chutnější (a taky bez bůhvíčeho přidanýho navíc ;)) a předtím akorát ve vajíčku.

dubraro

Nejlepší by bylo, kdyby ti to někdo ukázal naživo. Kecy po internetu moc neřeší. Receptů je všude fůra, ale vesměs jsou to recepty pro ty, kteří již alespoň základy znají, alespoň vědí, co jaké slovo znamená.
Pokud by ses to přece jen chtěl učit sám, zkus si sehnat kuchařku pro veřejné stravování, nebo nejlépe vojenskou kuchařku (sám jsem ji za ta léta ještě nesehnal…). Tam jsou postupy podrobně popsané, zvláště v té vojenské se počítá s tím, že vařit může kdokoliv, bez předchozích zkušeností.

majestic

Zkus začít s vařením čaje.

gecco

Něchci tě zklamat, ale uvařit těstoviny umí každej ňouma…
😉
Začni třeba tím, že se naučíš dusit cibulku – kilo cibule nakrájej nahrubo (stačí polokroužky) a na sádle cibuli podus do tmavohněda. Ideálně to trvá tak 5 hodin – pokud se ti podaří, aby cibulka byla sladká a nikoli připálená, pokroč k masu.
Jen – vykašli se na kuřecí, to je bláto – věnuj se třeba vepřovému, nejdřív se nauč steak (medium až welldone; karé), pak dobrou pečeni (aby bylo maso měkké až skoro rozsýpací, přitom uvnitř růžové a ne vysušené; krkovička nebo plec).
A pak už bys měl vědět, co tě dál bude bavit.
😉

Tw!st

Masa se vůbec neboj, třeba kuřecí nakrájej na nudličky nebo na tenké plátky, hoď to na pánev na olej, přidej nějaké koření co najdeš a až bude maso do zlatova tak jej vytáhni (nejlépe jej v polovině otoč ať se osmaží i z druhé strany) taky jsem začínal vařit takhle „experimentálně po svém“

Později můžeš experimentovat i se sójovou omáčkou spolu s čili omáčkou či kečupem, aby maso nebylo tak suché

Šidlo

  1. naučte sa pripravovať vajcia aj inak, než ako palacinky
  2. brambory – to je veľmi dôležité
  3. ryža – to je umenie a ešte za málo peňazí
  4. fazula, čočka, hrách – napr. kaša s údeným
  5. slanina, šunka – je to mäsové
  6. a čo smažený syr a květák, kým prejdete na mäso? obalovanie a smaženie treba natrénovať a rodičia vás nenechajú zničiť kus mäsa len tak, že?
  7. keby ste zvládli kysnuté cesto, máte pizzu......alebo aspoň listové cesto ako štrúdl so špenátom a syrom…zeleninou a slaninou.....to je bašta!
  8. polievka!!! alebo aspoň buřtguláš a lečo

až toto zvládnete, začnite s mäsom

redy

Possepi on takovej čaj není zrovna lehká záležitost, nemluvím o nějakým pytlíku hozeným do hrnku s vodou.

Posspi

Hah,velice vtipné..:) Hele když neumíš normálně poradit,tak se radši komentáře zdrž..

majestic

Definuj mi „normálně poradit“.