Morty

Jak začít programovat mikroprocesory ?

Dobrý den , jsem úplný začátečník s mikroprocesory. Základní elektrotechniku (odpory, tranzistory, kondenzátory, LEDky ,… ) již znám , ale chtěl bych se naučit naprogramovat nějaký mikroprocesor.

Můj problém je , že nevím kde začít. Jestli si mám obvod navrhnout a sestrojit sám , nebo koupit nějaký kit nebo tak něco. Chci vytvářet různé projekty z tohoto oboru , proto nevím , jestli si koupit kit , protože ten je většinou jednoúčelový. Když googlím tak mi to najde všelijaké odborné články , kterým já nerozumím. Nechci za nákup platit vysoké sumy , tedy tak do 1000 Kč.

Nedávno jsem zkusil začít s mikroprocesorem PicAxe 08m2 , ale ten mi nelze připojit k PC. Nevím kde je chyba a velice mne to odrazuje.

Prosím poraďte.

Odpovědi
leporela22

http://mikrokon­trolery-pic.cz tady máš nějaké informace o procesorech a jak pracují
Jina existuji programovatelné relé s časovači atd. jakože napíšeš program a relé sepne v danou chvili kdy si ji nastavil pomocí karnaughovy mapy.
ale procesory to neumym ale na te stránce je to popsané aspon něco.

marek953

Já jsem se to naučil na střední škole. Na začátek je důležité umět tři věci:

  1. umět zapojit procesor – správné napájení, oscilátor, připojení programovátka, atd.
  2. umět zacházet s vývojovým prostředím – vědět co kde nastavit
  3. umět nějaký programovací jazyk – C nebo assembler

Všechny tyto věci jsou u každého výrobce jiné a jejich popisování by zabralo opravdu hodně času. Doporučuji pro začátek si to co nejvíce zjednodušit a proto koupit už hotovu vývojovou desku. Musíš si vybrat takovou, ke které najdeš nějaký návod a ukázkový program – nejčastěji blikání LEDkou. Když to rozchodíš, tak máš body 1 a 2 hotové a můžeš se soustředit na bod 3 – tedy programování. Teprve potom se budeš moct vrátit k bodu 1 a navrhnout si vlastní zapojení. Podle mě jinak není v lidských silách začít sám.

Nejlevněji tě vyjde asi toto: http://cz.far­nell.com/stmi­croelectronic­s/stm32vldisco­very/stm32f100-st-link-discovery-kit/dp/1824325

Návod k tomu i se vzorovými příklady můžeš najít třeba tady:
http://measure­.feld.cvut.cz/vy­uka/predmety/A4B38NVS

Neříkám, že je to procesor vhodný pro začátečníky, ale je to levné a ten procesor je poměrně výkonný a moderní – má to budoucnost s ním umět.

Wong

Mám pár zkušeností s mikroprocesory Atmel AVR. Nutností je umět anglicky „přečíst“ datasheet k danému mikrokontroleru. V případě AVR ATtiny/ATmega
potřebuješ:

  1. Koupit Attiny25 – ideální pro začátečníky ( 50kč), nebo ATmega čip za150 kč
  2. Software na napsání programu – vývojové prosředí: Freeware Studio4
  3. Programátor na připojení k uP – ISP(6 drátů)

    http://aukro.cz/us­basp-programator-avr-atmel-isp-arduino-win7-64-i3767948989.html

4)Software na vypálení programu do čipu : Freeware eXtreme burner AVR

Programuj v C, je to mnohem jednodušší a přehlednější než v assembleru, příkladů pro začátečníky je na netu mnoho.

AVR vývojový kit stojí 800kč a umí hodně věcí(vůbec není jednoúčelový), ale ze skušenosti ti žádný vývojový kit nedoporučuji(méně znamená více – pokud máš spoustu možností co vše naprogramovat, tak to zůstavá u toho , že nenaprogramuješ naopak nic :)) aspoň u mě to platilo.

Doporučení: – zamysli se co chceš vyrobit a k čemu to bude dobré (nemyslím tvůj
první projekt kde rozblikáš diodu :)
 – podle potřeby vyber čip, který bude mít požadované
periferie(některý nemá analogové vstupy, jiný neumí něco jiného)
 – danou věc postav
 – a úplně to poslední je ji naprogramovat

Poslední rada: program vymýšlej s tuškou na papíře, tím myslím celý, nikoliv pouze kostru. Někomu vyhovuje vývojový diagram, někomu jeho vlastní „pseudodiagramy“. Až ho máš hotový, tak ho přepíšeš do programu a vypálíš na čip. Nejspíš ti tohle přijde zbytečné, ale po zkušenostech s většími projekty to šetří hodiny a hodiny práce.