Avatar uživatele
Morty

Jak začít programovat mikroprocesory ?

Dobrý den , jsem úplný začátečník s mikroprocesory. Základní elektrotechniku (odpory, tranzistory, kondenzátory, LEDky ,… ) již znám , ale chtěl bych se naučit naprogramovat nějaký mikroprocesor.

Můj problém je , že nevím kde začít. Jestli si mám obvod navrhnout a sestrojit sám , nebo koupit nějaký kit nebo tak něco. Chci vytvářet různé projekty z tohoto oboru , proto nevím , jestli si koupit kit , protože ten je většinou jednoúčelový. Když googlím tak mi to najde všelijaké odborné články , kterým já nerozumím. Nechci za nákup platit vysoké sumy , tedy tak do 1000 Kč.

Nedávno jsem zkusil začít s mikroprocesorem PicAxe 08m2 , ale ten mi nelze připojit k PC. Nevím kde je chyba a velice mne to odrazuje.

Prosím poraďte.

Zajímavá 0 před 3794 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
leporela22

http://mikrokon­trolery-pic.cz tady máš nějaké informace o procesorech a jak pracují
Jina existuji programovatelné relé s časovači atd. jakože napíšeš program a relé sepne v danou chvili kdy si ji nastavil pomocí karnaughovy mapy.
ale procesory to neumym ale na te stránce je to popsané aspon něco.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marek953

Já jsem se to naučil na střední škole. Na začátek je důležité umět tři věci:

  1. umět zapojit procesor – správné napájení, oscilátor, připojení programovátka, atd.
  2. umět zacházet s vývojovým prostředím – vědět co kde nastavit
  3. umět nějaký programovací jazyk – C nebo assembler

Všechny tyto věci jsou u každého výrobce jiné a jejich popisování by zabralo opravdu hodně času. Doporučuji pro začátek si to co nejvíce zjednodušit a proto koupit už hotovu vývojovou desku. Musíš si vybrat takovou, ke které najdeš nějaký návod a ukázkový program – nejčastěji blikání LEDkou. Když to rozchodíš, tak máš body 1 a 2 hotové a můžeš se soustředit na bod 3 – tedy programování. Teprve potom se budeš moct vrátit k bodu 1 a navrhnout si vlastní zapojení. Podle mě jinak není v lidských silách začít sám.

Nejlevněji tě vyjde asi toto: http://cz.far­nell.com/stmi­croelectronic­s/stm32vldisco­very/stm32f100-st-link-discovery-kit/dp/1824325

Návod k tomu i se vzorovými příklady můžeš najít třeba tady:
http://measure­.feld.cvut.cz/vy­uka/predmety/A4B38NVS

Neříkám, že je to procesor vhodný pro začátečníky, ale je to levné a ten procesor je poměrně výkonný a moderní – má to budoucnost s ním umět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Wong

Mám pár zkušeností s mikroprocesory Atmel AVR. Nutností je umět anglicky „přečíst“ datasheet k danému mikrokontroleru. V případě AVR ATtiny/ATmega
potřebuješ:

  1. Koupit Attiny25 – ideální pro začátečníky ( 50kč), nebo ATmega čip za150 kč
  2. Software na napsání programu – vývojové prosředí: Freeware Studio4
  3. Programátor na připojení k uP – ISP(6 drátů)

    http://aukro.cz/us­basp-programator-avr-atmel-isp-arduino-win7-64-i3767948989.html

4)Software na vypálení programu do čipu : Freeware eXtreme burner AVR

Programuj v C, je to mnohem jednodušší a přehlednější než v assembleru, příkladů pro začátečníky je na netu mnoho.

AVR vývojový kit stojí 800kč a umí hodně věcí(vůbec není jednoúčelový), ale ze skušenosti ti žádný vývojový kit nedoporučuji(méně znamená více – pokud máš spoustu možností co vše naprogramovat, tak to zůstavá u toho , že nenaprogramuješ naopak nic :)) aspoň u mě to platilo.

Doporučení: – zamysli se co chceš vyrobit a k čemu to bude dobré (nemyslím tvůj
první projekt kde rozblikáš diodu :)
 – podle potřeby vyber čip, který bude mít požadované
periferie(některý nemá analogové vstupy, jiný neumí něco jiného)
 – danou věc postav
 – a úplně to poslední je ji naprogramovat

Poslední rada: program vymýšlej s tuškou na papíře, tím myslím celý, nikoliv pouze kostru. Někomu vyhovuje vývojový diagram, někomu jeho vlastní „pseudodiagramy“. Až ho máš hotový, tak ho přepíšeš do programu a vypálíš na čip. Nejspíš ti tohle přijde zbytečné, ale po zkušenostech s většími projekty to šetří hodiny a hodiny práce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek