Pla

Jak zabezpečit pc?

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak co nejlépe zabezpečit počítač (nejlépe zdarma)… na internetu je k dispozici obrovské množství antivirů a internetových zabezpečení a ráda bych věděla které jsou dle Vašeho názoru nejlepší. Děkuji za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
arygnoc

najlepšie je ho nepripojovať na internet, nevkladať do neho čiadne cd/dvd a flešky, nič neinštalovať.

takto je stopercentne chránený.
ale asi by bol nanič, nepoužiteľný.

antivírusové programy sú v samotnej podstate rovnaké, ak pominieme, že niektoré sú zadara a za niektoré treba platiť, že niektoré sú otravné a vykrikujú o možnosti nákazy pri každom spustenom javscripte, že niektoré neskutočne brzdia počítač …

takže je často iba na skúsenosti toho ktorého užívateľa, aký antivírus mu vyhovuje.

celkom podstatnou bezpečnostnou zložkou je i správanie sa užívateľa na nete.
pokiaľ bude chodiť na pornostránky a na hakerské fóra, otvárať a sťahovať každý neznámy e-mail a podobne rizikovo sa správať, nakazenie počítača sa dá očakávať veľmi rýchlo.

počítačová bezpečnosť je zložená z mnohých faktorov:

  • vhodný antivírus
  • vhodné správanie sa na nete
  • pravidelná aktualizácia najmä os a antivírusu a jeho databázy
  • pravidelná hĺbková kontrola aspoň systémových súborov antivírusom
  • zálohovanie, zálohovanie, zálohovanie.

no a potom je celkom slušná nádej, že sa vám pc nenakazí.
ale nikdy nie 100% istota.

:-Q

Další odpovědi
Odborníci

jestli chcete na dálku vám ho tam můžeme nainstalovat :)

setapouch

Ani antivir sám o sobě nic neřeší. Je potřeba správně ho nastavit. Dál nastavit firewall. Povypínat služby. Vyházet programy po spuštění. Odebrat účty, snížit jejich práva a oprávnění… Je toho moc.
A hlavně, jaký systém?
Doplňuji:
Mimochodem, zabezpečení počítače je jen jedním z článků. Nezapomeň zabezpečit router a další síťové prvky, mobil…

Karelcz

Prostě si nainstaluje nějaký antivir který má vše v jednom. Pro běžné problémy to stačí a ty také antivir zachytí a vyřeší.

Nemusíš nic nastavovat. To dělají ve firmách a nebo pokročilí uživatelé. Ano je to pak lepší, protože antivir rád maže i to co není virus ale ve většině případů stačí nic neměnit a funguje to jak má.

používám Eset internet security.
Je to na 30 dní a pak když přes Ccleaner vymažeš registry, tak to lze znova nainstalovat :)

Jestli tohle nechce dělat (i když to je lehké, tak třeba Avast je zdarma apod.¨)

mosoj

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=jak%C3%BD%20an­tivir

ivzez

Nejlepší odpověď podle mne napsal Arygnoc.
Jen bych zdůraznila to, co Arygnoc uvádí až na druhém místě.
Pokud se člověk nebude v internetu chovat rozumně,
bude mu i ten nejlepší antivirus k ničemu …

setapouch

Bohuzel, neni tomu tak. Hned po instalaci, jeste offline, je nutne nastavit firewall – zakazat vse, povolovat az za provozu to, co potrebuju. Nejlepsi mnou zkouseny je vestaveny firewall z Windows 7, ktery umoznuje definovat aplikace nebo sluzby a zdrojove i cilove adresy a porty a nespotrebovava temer nic.

Potom stahnout antivir a zkontrolovat, zda souhlasi kontrolni soucet. Pak je NEZBYTNE NUTNE antivir nastavit – zejm. povolit komunikaci na firewallu a nastavit aktualizace, kontroly a vystrahy. Bez toho se z antiviru stane za par dni jen zrout systemovych prostredku. Osobne pouzivam Microsoft Security Essentials, dlouhodobe mam zkusenost s lepsi detekci oproti konkurenci (porovnavam s ESET, Avast, McAfee a AVG).

Dal je nutne snizit prava uzivatele – nelezt na Net s pravy administratora. Jakykoli spusteny kod se totiz pak vykona jako administrator. Moderni malware se siri z reklamnich banneru, takze ho muzes chytit i na Odpovedi.cz. A pak zalezi jen na pravech, jaka uzivatel ma a co tedy muze malware provadet.

Povypinani sluzeb a procesu slouzi k tomu, aby se minimalizoval pocet moznych zranitelnosti. U ostatnich aplikaci (stejne jako u operacniho systemu) je nutne nastavit aktualizace (bud na automatickou instalaci, nebo alespon upozornovani a naslednou okamzitou manualni instalaci).

Pokud uzivatel udela to, co „Ary“ radi, fakticky da do domu poplachova cidla, ale nepripoji je na PCO ani sirenu. A navic necha dvere a okna dokoran.

arygnoc

o „bezpečnom“ pc sa dá napísať 300, 600, 900 a určite aj viacstránkový elaborát, včítane filtrovania dát prichádzajúcich z napájacej siete, škodlivého firmware, nastavenia testovania dát bite po bite a iné až stihomanské špecialitky.

účelom odpovede bolo tazateľa upozorniť na základné bepečnostné kroky, ktoré evidentne nedodržiava tak 90% užívateľov netu (viac viď na fórach zaoberajúcich sa problematiou vírusov, wormov a inej hávede), a nie inštruktáž krok po kroku.

:-Q

všimnite si, že vosvojom príspevku som sa zámerne vyhol jednotlivýn produktom jednotlivých firiem, pretože to je tak citlivá téma, že každý užívateľ má na to iný názor/iné skúsennosti (na produkty majkrosoftu mám napr. ja osobne nie veľmi lichotivý názor).
je irelevantné, čo používate VY – rada má vyznieť všeobecne – pri konkrétných opatreniach je „ladenie“ výbavy od výbavy iné – a to asi nie je poslaním týchto stránok, skôr odborníkov, ktorí si za to nechajú zaplatiť.

setapouch

Bohužel, nemůžu souhlasit. Jak jsem psal, dnes se malware primárně šíří z legitimních stránek. Neaktualizovaný antivir je k ničemu. A tvoje rada je téměř nebezpečná.
A to, že jmenuju… Za svůj názor se nestydím. A řídit se jím nikdo nemusí.

arygnoc

vidím, že ste moju odpoveď nečítal pozorne.

dôsledne v nej upozorňujem na aktualizácie ako antivírusového programu, tak i vírovej databázy:

<citát>

počítačová bezpečnosť je zložená z mnohých faktorov:

  • vhodný antivírus
  • vhodné správanie sa na nete
  • pravidelná aktualizácia najmä os a antivírusu a jeho databázy
  • pravidelná hĺbková kontrola aspoň systémových súborov antivírusom
  • zálohovanie, zálohovanie, zálohovanie.

<koniec citátu>

súhlasiť nemusíte, ale iba s tým, čo si prečítate, čo deklaruje niekto iný.

ak si text riadne neprečítate, alebo ho prípadne nepochopíte, je múdrejšie sa k nemu nevyjadrovať.

a vtedy sa skutočne za svoj názornemusíte hanbiť.

:-Q

setapouch

Pokud bude firewall (jako každý hodný toho jména) blokovat komunikaci, pak je ti nastavení na aktualizace k ničemu.
A naprosty základ je nepracovat pod administratorem, bez toho je ti vse ostatni k nicemu.
Bylo by fajn, kdyby sis precetl, co druzi pisi, nez zacnes delat svuj oblibeny kolovratek. Ze nejsi schopny opustit myslenku a radeji zacnes lhat, to vim uz davno.

arygnoc

firewally integrujú obrovské množstvo funkcionality a zvyšujú tak pravdepodobnosť, že v niektorej časti ich kódu bude zneužiteľná chyba, ktorá povedie ku kompromitáciu celého systému.

samotné pravidlá komunikácie medzi sieťami u väčšiny dnešných produktov a tiež rôzne globálne nastavenia, preklady adries (NAT), inštrukcie pre vytváranie šifrovaných spojení medzi šifrovacími bránami (VPN – Virtual Private Networks), vyhľadávanie možných útokov a protokolových anomálií (IDS – Intrusion Detection Systems) , autentizáciu a niekedy aj autorizáciu užívateľov a správu šírky prenosového pásma (bandwidth management) obsahujú už samotné operačné systémy, kde sú plne integrované a všetky antivírové programy.

pravdepodobne toho o súčasnej architektúre pravidiel v komunikácii cez firewall neviete až toľko, len ste sa niekde dočítali, že existuje.

iba skutočný laik a nešika, ktorý nerozumie čítanému textu, si zablokuje komunikáciu pomocou firewallu.

:-Q

setapouch

„firewally integrujú obrovské množstvo funkcionality a zvyšujú tak pravdepodobnosť, že v niektorej časti ich kódu bude zneužiteľná chyba, ktorá povedie ku kompromitáciu celého systému.“ – dál jsem to nedočetl, protože to svědčí o tvém povědomí. S tebou opět jen ztrácím čas, víš kolový, ale o to víc plácáš.