JájsemRaibek

Jak zabezpečit fotoaparát proti otřesům a pohybu?

Vím že stativem, ale…
http://extras­tory.cz/nejrychlej­si-kamera-sveta-dokaze-zmrazit-cas-a-zobrazit-pohyb-svetla.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu
Při tomto snímkování se domnívám, že i velmi nepatrný pohyb by snímek znehodnotil. Tak jako je tomu u ostřelovačů, kteří musí na tak velkou vzdálenost počítat nejen s větrem, ale i se zakřivením Země.
U tohoto fotoaparátu by snad vadily i otřesy v zemské kůře a o větru – vánku už ani nemluvím. Nevím, ale snad i rotace Země by měla na výsledný snímek vliv.
Jak je tedy zabezpečen proti pohybu tento fotoaparát?

Nejlepší odpověď
nyjono

Otřesy a pohyv vadí při pomalém focení.
Tato rychlá je nezachytí.

Další odpovědi
Dochy

Právě proto že je tak rychlá ji nějaký pohyb země, otřes podlahy, nebo snad chvění vzniklá lidským hlasem může nechat absolutně v klidu. Stabilizace je třeba v případě kdy se a) fotí teleskopem, b) fotí při extrémně dlouhé expozici (řádově 1/10 s – desítky minut) – nejlépe pokud jsou obě podmínky splněny zároveň.

Nicméně princip této „kamery“ (četl jsem snad už před pár lety toto nebo něco podobného) mi poněkud uniká.

Kepler

Já myslím, že taková kamera snímá s extrémně krátkou expozicí a nějaké pohyby nemůžou vadit. Podobně, jako když fotíš s bleskem – pokud máš dobře zaostřeno, snímky jsou vždy ostré. Podle odkazu: jak dlouhou expozici asi budeš potřebovat, abys zachytil femtosekundové laserové pulzy?

Edison

S těmi dlouhými expozicemi to není tak horké. Viz způsob, jak vyfotografovat náměstí bez lidí. Pohym lidí tomu opravdu nevadí… Tedy jde o charakter pohybu/vibrací. Občasná vibrace dlouhým exopozocím opravdu absolutně nevadí. Jde tedy o vektor pohybu, periodu a trvání v POMĚRU k době expozice.

Dochy

Edison: Záleží co a proč fotíš. To co popisuješ je zas úplně o něčem jiném. Pohybu lidí v tomto případě využiješ k tomu, aby tam nebyli vidět. Také tam neuvidíš mraky, pohyb slunce apod. Ale běda pokud by se Ti třásl foťák, to bys měl celej snímek rozmazanej včetně těch budov.

Edison

Omyl. Já píšu o něčem jinym… Píšu o tom, že jedno „zatřesení“ na tom naprosto nebude vidět. Proto píšu o poměru časů. Pokud to bude někde kolem 1:1000, tak to vidět prostě nebude.Prostě když pojedeš 30 min expozici, tak jedno zatřesení na tom nikdo nepozná. Za předpokladu, že se snímací zařízení vrátí přesně do stejné polohy, a to ještě nebude platit v krajních časových úsecích celé expozice.

Edison

Jo.. ale jednu věc jsi řekl správně! Situace se skutečně rapidně zhoršuje s delšími ohnisky. To je taky odpověň na to, proč široká, a ultraširoká už vůbec, ohniska prakticky neexistují se stabilizátory. Není k tomu důvod. Jde o úhly.

Dochy

Neříkám nic o jednom zatřesení. Píšu „pokud by se Ti třásl foťák“, nikoli „zatřásl“. Jasně, „zatřásl“ (typicky při začátečnickém stisku spouště) vadí při focení na „1/30 – 1/60“ v ruce, nebude to vadit při focení na minuty, kdy v zásadě i otevřenej fotoaparát můžeš ještě usadit a víceméně se nic neděje…