Avatar uživatele
Zlatý

Jak zabezpečit fotoaparát proti otřesům a pohybu?

Vím že stativem, ale...
http://extrastory.cz/…
Při tomto snímkování se domnívám, že i velmi nepatrný pohyb by snímek znehodnotil. Tak jako je tomu u ostřelovačů, kteří musí na tak velkou vzdálenost počítat nejen s větrem, ale i se zakřivením Země.
U tohoto fotoaparátu by snad vadily i otřesy v zemské kůře a o větru - vánku už ani nemluvím. Nevím, ale snad i rotace Země by měla na výsledný snímek vliv.
Jak je tedy zabezpečen proti pohybu tento fotoaparát?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Otřesy a pohyv vadí při pomalém focení.
Tato rychlá je nezachytí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Právě proto že je tak rychlá ji nějaký pohyb země, otřes podlahy, nebo snad chvění vzniklá lidským hlasem může nechat absolutně v klidu. Stabilizace je třeba v případě kdy se a) fotí teleskopem, b) fotí při extrémně dlouhé expozici (řádově 1/10 s - desítky minut) - nejlépe pokud jsou obě podmínky splněny zároveň.

Nicméně princip této "kamery" (četl jsem snad už před pár lety toto nebo něco podobného) mi poněkud uniká.


Avatar uživatele
Zlatý

Já myslím, že taková kamera snímá s extrémně krátkou expozicí a nějaké pohyby nemůžou vadit. Podobně, jako když fotíš s bleskem - pokud máš dobře zaostřeno, snímky jsou vždy ostré. Podle odkazu: jak dlouhou expozici asi budeš potřebovat, abys zachytil femtosekundové laserové pulzy?


Avatar uživatele
Stříbrný

S těmi dlouhými expozicemi to není tak horké. Viz způsob, jak vyfotografovat náměstí bez lidí. Pohym lidí tomu opravdu nevadí... Tedy jde o charakter pohybu/vibrací. Občasná vibrace dlouhým exopozocím opravdu absolutně nevadí. Jde tedy o vektor pohybu, periodu a trvání v POMĚRU k době expozice.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Edison: Záleží co a proč fotíš. To co popisuješ je zas úplně o něčem jiném. Pohybu lidí v tomto případě využiješ k tomu, aby tam nebyli vidět. Také tam neuvidíš mraky, pohyb slunce apod. Ale běda pokud by se Ti třásl foťák, to bys měl celej snímek rozmazanej včetně těch budov.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Omyl. Já píšu o něčem jinym... Píšu o tom, že jedno "zatřesení" na tom naprosto nebude vidět. Proto píšu o poměru časů. Pokud to bude někde kolem 1:1000, tak to vidět prostě nebude.Prostě když pojedeš 30 min expozici, tak jedno zatřesení na tom nikdo nepozná. Za předpokladu, že se snímací zařízení vrátí přesně do stejné polohy, a to ještě nebude platit v krajních časových úsecích celé expozice.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Jo.. ale jednu věc jsi řekl správně! Situace se skutečně rapidně zhoršuje s delšími ohnisky. To je taky odpověň na to, proč široká, a ultraširoká už vůbec, ohniska prakticky neexistují se stabilizátory. Není k tomu důvod. Jde o úhly.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Neříkám nic o jednom zatřesení. Píšu "pokud by se Ti třásl foťák", nikoli "zatřásl". Jasně, "zatřásl" (typicky při začátečnickém stisku spouště) vadí při focení na "1/30 - 1/60" v ruce, nebude to vadit při focení na minuty, kdy v zásadě i otevřenej fotoaparát můžeš ještě usadit a víceméně se nic neděje...

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 973
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 460
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 366
Zlatý led 308
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý Drap 291

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.