klob1

Jak za sebou dát rezistory, jaké hodnoty? Která varianta?

Toto není návod! Takže to nedělejte! Je to životu nebezpečné! Jde o teorii.

Já nevím jak by měli být rezistory za sebou poskládané. Bylo to složené síť fáze dioda 1N4007 pak jeden R + druhý R a na +aku. PEN na – aku. Jen vím, že rezistory byli 150R 20W a 270R 20W jen nevím, jak by měli být za sebou dané. A to bylo ještě jednou udělané, aby to dávalo více.

Chlazení rezistoru na trubce, která se opravdu nedá ohřát, tímto.

varianta 1 – 150R srazí na 80V 300mA ztráta na R 13,5W dává 24W a 270R srazí 13,8V 245,19mA ztráta na R 16,231W dává 3,384W
varianta 2 – 270R srazí na 55V 259mA ztráta na R 18,148W dává 14,259W a 150R srazí na 13,8V 274mA ztráta na R 11,316W dává 3,79W

Právě, že v loni se to tehdy zrušilo a teď to chci obnovit opět, jenže nevím, jak ty dva rezistory v serii byli za sebou, která hodnota byla kde. Takže jaká varianta by byla lepší? Co myslíte vy?

Jinak na výstup se může dát kondenzátor a na vstup pojistka.

Jistě, že to není v pořádku co se týká bezpečnosti. Jenže nabíječka mi byla na nic, odešlo trafo i přes pojistky, které byli OK hodnot. Toto bylo v pohodě právě.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
metro

R1= 150R R2=270R

Edison

R1= 150R R2=270R

Chybí jiná odpověď. Ono je to totiž jedno. Kirhofovy zákony a ohmům zákon platěj. Tedy si zopakujme, co nám říkají: 1. Oběma poteče stejný proud. 2. Napětí se dělí v poměru odporů. Je nutné spočítat výkonovou ztrátu na každém z obou těch odporů, ta nesmí překročit dovoenou výkonovou ztrátu pro kadý daný rezistor. Použitím chlazení dosáhneš jen zpomalení růstu povrchové teploty. I to bude záležet na mechanické konstrukci toho „vložení“, tedy jak se povede odvést teplo z povechu rezistoru na přidaný chladič. Výkonová ztráta ovšem nikdy nesmí být překročena, nikoli jen kvůli povrchové teplotě, ale i kvůli vitřní teplotě odporového materiálu, který může shořet i při odvádění dostatečného množství tepla a to díky teplotním spádům od fyzikálního zdroje tepla k povrchu.

Mimochodem… nabíjení baterie přímo ze sítě je nebetyčná bezpečnostní hloupost. Je třeba si uvědomit, že bez zátěže je za rezistorama plné fázové napětí a to jak proti nulovému vodiči, tak proti zemi – opět platí dělení napětí v poměru odporů v obvodu! Nekonečný odpor (v místě kde by byla zátěž) znamená plné napětí zdroje prakticky bez ohledu jak velký odpor je předřazen!!

Arne1

R1=270R R2=150R

PROBOHA ! Je to seriové zapojení! Co myslíš – kupecké počty: o kolik se liší 150+270 od 270+150 ?

mosoj

R1=270R R2=150R

Divné to zapojení. Je to jedno.Takhle jak je to namalované se jedná o sérioparalelní zapojení, bez nějakého smyslu. Pokud by se snad mělo jednat o dvoucestné usměrnění , tak potřebuješ trafo se středem na sekundáru!!, nebo diodový můstek!!

Edison

Metro, nějaký důvod proč ne obráceně??

Dochy

  1. Je jedno jestli bude nejdřív 150 a pak 270 nebo naopak.
  2. Je to životu nebezpečné

To má být nabíječka na auto akumulátor? Pokud ano, tak
3. to dá střední proud někde mezi 0,2 a 0,3A – pro auto akumulátor je to o ničem. Pokud dáš kondenzátor za diodu (jeden půl mezi D a R, druhý na N) , proud by stoupl na cca 1A (skoro). Nebezpečnost zapojení by ještě o něco vzrostla. Bacha ztráty na těch rezistorech jsou řádově v desítkách W
4. Je to extrémně neefektivní – míň než 10% energie se dostane do akumulátoru.

Závěr: Vys… se na to a pořiď normální nabíječku. Autoakumulátor nabiješ přes noc a ne za 4 dny a bude to i s ochranou proti přebití. Pokud odešlo trafo, tak buď šlo o nějaký vadný kus, nebo s ním dělal pokusy někdo takový jako ten co navrhl toto zapojení.

Edison

Není to v pohodě, je to nebezpečné, shoří to… takhle to opravdu být nemohlo. Silně ti doporučuji se do elektriky raději vůbec nevrtat.

Hlada

Co to má nabíjet? Takhle zapojené by to dodalo do akumulátoru jen něco přes půl ampéru a topilo by to 110W.

Edison

To se už vyplatí nabíječka „přes žárovku“. 😁 Zkrátka… tohle je totální nesmysl, který hraničí zahrávání si se zdravím, životem a majetkem.

Edison

Pro zajímavost si spočítej velikost odporu a výkonu nutnou k tomu, aby jím při napětí 325 V tekl proud 3,5mA. To je definovánojako bezpečný střídavý proud. Přes to bude zásah velmi nepříjemný a můžou hrozit sekundální poranění. A proč 325V? Protože to je amplituda, tedy nejvyšší napětí v soustavě 230VAC.