Jak vzniknul název čtvrti Smíchov v Praze? Lidi se tam často smáli?

Nejlepší odpověď
annas

"Po původu názvů čtvrtí pátral reportér Matěj Smlsal v pořadu Selfie z Prahy. U Smíchova nabízejí onomastici, kteří se věnují místním pojmenováním, několik výkladů.

Některé jsou ale nepravděpodobné. „Existují například pověsti o tom, že Smíchov souvisí s Horymírovým smíchem po skoku z vyšehradské skály nebo jinak se smíchem. Potom se někdy vykládal Smíchov podle smíchání obyvatel na daném místě,“ uvedl Pavel Štěpán z Ústavu pro jazyk český.

„Nejpravděpodob­nější výklad je ale z osobního jména Smích. Smíchov byl tedy Smíchův dvůr,“ dodal."
http://www.bles­k.cz/clanek/re­giony-praha-praha-zpravy/408689/puvod-nazvu-smichov-konecne-odhalen-a-jak-vznikla-jmena-dalsich-ctvrti.html

Tentokrát sice informace z Blesku, ale je potvrzená jazykáři, takže platí.

Jenže smích v názvu Smíchov je, a to od příjmení. Příjmení Smích, Smíšek získal ten, kdo se rád smál. Takže smích se do Smíchova dostal oklikou.