bolak

Jak vznikne rasista nebo homofob?

Je to předem víceméně daný, má to člověk už taknějak v sobě nebo se to odvíjí od výchovy a lidí se kterýma se člověk stýká?

http://img.pic­tureup.cz/23092012­/1852827b62f2638433794f3­ef5902564193fb007­.png

Nejlepší odpověď
beer

Řekl bych, že z velké části je to dáno výchovou a společnosí ve které ten člověk vyrůstá a žije.

Další odpovědi
Damiana

Výraz homofobie vznikl někdy na konci šedesátých let minulého století. Chybně se ale vykládá jako nenávist k homosexuálům. Původně šlo o to, že heterosexuální muž má obavy (panický strach z toho), že by mohl být brán někým jako homosexuál. Přísná výchova, tradice, potlačování vlastní sexuality – to vše vedlo ke vzniku této fóbie – iracionálního strachu –  takže s dnešním, čistě diskriminačním využitím slova vlastně nemá moc společného. V té době se také více uznávalo náboženství, klasický model rodiny, společnost rozhodně nebyla tolik liberální k odlišnostem jako dnes – a také, nebyly takové možnosti sebeprezentace. Dnes je tento výraz často nadužíván a s oblibou prezentován menšinami, jenže ztratil původní význam. Homofób je tedy ten, který má strach z toho, že si o něm někdo může myslet, že on je gay, ne strach z homosexuálů jako skupiny, ani z jejich odlišnosti.
Co se týká rasismu, ten se také často špatně vykládá – lidé ho používají místo přesnějšího výrazu rasová nesnášenlivost. Rasismus jako takový není nic jiného, než teorie o odlišnosti ras, jejich vzniku a původu. Ovšem – jelikož jde často ruku v ruce s nacionalismem, politikou a nenávistí k jakékoli odlišnosti, stává se z toho jednoho slova výraz pro odmítání lidí jiné rasy, potlačování jejích práv a svobod, často vedoucí až k ovládání práva na život. Rasismus funguje u všech etnik, po celém světě. Často bývá důvodem k neshodám, nepokojům – nenávidět za jiný zjev je sice podstata, ale kulturnost a výchova také hrají roli.
To tedy platí o používání obou výrazů, které popisuješ.
Tím pádem tedy padá jakékoli vysvětlení o tom, zda se jako homofób a rasista člověk rodí nebo se jím stává – v mylně vykládaných termínech se hovoří o způsobu života, potlačování vlastních tužeb, osobnosti, závisti – zkrátka samá negativa pramenící jen z toho, jaké jsou lidi krysy, a že je nikdy nezavděčíš každému. Druhá věc je pak způsob života různých skupin a etnik, která nemusí (nebo nedovedou) žít v souladu se skupinou, ke které nějakým způsobem patří. Tohle je tedy irelevantní a chybný výklad – ale takhle uvažuje kdekdo.
V podstatě se z tebe homofób může stát (jako jiný „fóbik“), když k tomu dostane tvé tělo a mysl „příležitost“. Tak je to u každé fóbie. O rasismu jsem psala výše. Rasisté jsme vlastně (pokud nejde o nesnášenlivost) přirozeně všichni.

Jinak, pěknej obrázek, takovej šovinistickej…:-)

manon

Já nevím, něco i v genech bude – takové nějaké sklony, dělit věci na jen bílé a jen černé a sklony k nenávisti a netoleranci… pouze názor, tak to ber.
Výchova dělá strašně moc, postoje okolí taky, u homofobie často stačí postoje kamarádů v hospodě :( A prostředí a prožité může udělat rasistu i z člověka původně zcela jinak myslícího.
Doplňuji:
Ha, asi lezu někam kam nemám. To bylo asi pro Damianu. Smazala bych svoji odpověď, ale nemůžu.

anonym

Myslím že ne, podle médií jsem extrémní rasista, protože chci různé lupmy lynčovat. Dost udělala osobní zkušenost, i přesto chlastám s cigány a některé bych zabil. Rozlišuji. Pokud běloch provede i jej bych zabil. Někteří cigáni se mi omluvili a strávil jsem i 24 hodin v buse s cigánem, nádhera. Když řeknu kámošovi rom, tak mi řekne, abych mu nenadával. Jsem rasista.