Boy 13

Jak vznikne jizva?

Když máme někde jizvu, tak před tím muselo té jizvě přecházet krvácení z rány, ne? Nebo když vám letí písek do očí a nějaký zůstane pod očima na kůžičce, udělá to jivzu, když to letí třeba ve větru o rychlosti 110 km za hodinu? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

"Jizva (cicatrix) je výsledkem procesu hojení rány. Jizvy mohou vadit kosmeticky nebo být příčinou funkčních poruch. O kvalitě jizevnaté tkáně rozhoduje:

proces vlastního hojení (per primam / per secundam);
uložení rány v čarách štěpitelnosti kůže;
charakter rány;
typ kůže (silná, tenká, mastná, suchá, potivá);
lokalizace rány (obličej, končetiny, trup);
rozsah a hloubka postižení ;
celková onemocnění (endokrinní, imunologická, metabolická);
věk (dětství, puberta, stáří);
technika šití (typ sutury, kvalita stehu, napětí okrajů rány);
způsob krytí rány a její ošetřování;
infekce v ráně.

Obecně: nejjemnější jizvy vznikají po řezných ranách v Langerových liniích štěpitelnosti kůže v obličeji a podbřišku. " atd.

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Jiz­va

Stručná definice z lékařského slovníku

jizva a její druhy
http://lekarske­.slovniky.cz/vyh­ledavani?dicti­onary=jizva&ter­m=

"jizva – vazivový produkt hojení, výsledek procesu reparace. J. v kůži, j. v srdečním svalu po prodělaném infarktu.

Reparace = nahrazení poškozené tkáně tkání jinou ( i méně hodnotnou, např. vazivem)"

http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/reparace

--
Ještě dalšío odkaz a vysvětlení

„Co je to vlastně jizva
Jizva vzniká následkem hojení tkání, ať už je důvodem poranění, zánět, nebo chirurgický řez.
Jde o fyziologický proces, který probíhá v několika fázích, a výsledkem je zhojení narušené tkáně.
Jizvy se dělí na normální a patologické, patologické jizvy mohou být různé, atrofické, hypertrofické nebo keloidní.“ atd.

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/jizva-je-vizitkou-lekare-i-pacienta-sadlo-na-hojeni-vubec-neni-spatne-rika-chirurg/

Další odpovědi
elkon

Nedokonalým zahojením.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Boy 13

annas- děkuji Vám za odpověď. A je možné, aby letící smítka černá, když vletí do očí nebo pod oči udělali na pleti jizvy? Třeba když letí ta smítka v rychlosti 70km/h nebo dokonce 100 km/h

led

V prípade, že tá smietka spraví škrabanec, ktorý je obohatený nečistotami, môže sa okolie zapáliť a pri hojení zanechať jazvu. Ale nie tak ako vy píšete, ale ak vznikla jazva na pokožke, znamená to, že ta škodiaca „smietka“ poškodila pokožku, nie oko.

Boy 13

Aha, dobře, moc Vám děkuji. Takže tedy aby tam byla jizva tak by z té kůžičky pod okem nejdříve musela téct krev pak by t byl strup a potom popřipadě jizvička? Chápu to správně? Děkuji.

annas

Boy 13,

děkuji. Odpověděla led.

měla jsem hlubokou řeznou ránu na bříšku palce. Když mně chirurg ránu zašíval, řekl mně, že to líp nejde.

Měla jsem na palci jizvu jako jelito. Možná to už jsou 3 či 4 roky. Palec je hladký, ale když si po něm přejedu, cítím v místě původní vystouplé jizvy tvrdé místo.

led

Asi tak,

led

Ale tečúca krv nie je podmienka vzniku jazvy. Môže byť aj nekrvavé poškodenie pokožky.