Avatar uživatele
bolak

Jak vznikly jednotlivé prvky ve vesmíru? - seznam

Kdybych chtěl někde najít detailní seznam všech prvků s popisem u každého z nich, jakým způsobem vznikl, případně i sloučeniny jako voda atp. dá se to někde v takhle uceleným přehledu najít?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2507 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
dudu

Prvky jsou produktem nukleární fůze probíhající v novách nebo supernovách. I dnes ve vesmíru převažuje nejjednoduší prvek vodík, Po sloučení jader vodíku ve hvězdách vzniká /při uvolnění velkého množství energie/ helium. Dalším "odpadem" při fůzi jsou prvky, které dle atomárního čísla popisuje Mendělejev ve své soustavě -až po železo. Těžší prvky za podstatně vyšších teplot a tlaku pak vznikají v supernovách. Z těchto prvků je stvořena veškerá bílá - atomární hmota našeho vesmíru vč. lidského těla. Shrnuto - jsme děti prahvězd a naše těla matka příroda v podstatě vytvořila z "kosmického smetí".

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Ano. Vyhledej si časový harmonogram velkého třesku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Seznam asi nenajdeš,ale vše vzniklo z hvězd co se nazývají hypernovy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Matesax

Vše začalo vodíkem - po třesku se ustálil jako první a vše základní z něj dostalo tvar... A zbytek je jen o mísení a naopak rozpadání... (Jak vesmír chladne, pohyby ustávají, až jednou vše co se rozletělo a díky teplu mělo velkou kynetickou energii, pomalu ustane, poněvadž se vesmír stále ochlazuje a vzdálenosti se zvětšují tak, že mezi galaxiemi jsou větší a větší propasti - nakonec se vše zase smrskne do nekonečně malého bodu - exploze -> imploze -> exploze -> ...)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda