bolak

Jak vznikly jednotlivé prvky ve vesmíru? – seznam

Kdybych chtěl někde najít detailní seznam všech prvků s popisem u každého z nich, jakým způsobem vznikl, případně i sloučeniny jako voda atp. dá se to někde v takhle uceleným přehledu najít?

Nejlepší odpověď
dudu

Prvky jsou produktem nukleární fůze probíhající v novách nebo supernovách. I dnes ve vesmíru převažuje nejjednoduší prvek vodík, Po sloučení jader vodíku ve hvězdách vzniká /při uvolnění velkého množství energie/ helium. Dalším „odpadem“ při fůzi jsou prvky, které dle atomárního čísla popisuje Mendělejev ve své soustavě -až po železo. Těžší prvky za podstatně vyšších teplot a tlaku pak vznikají v supernovách. Z těchto prvků je stvořena veškerá bílá – atomární hmota našeho vesmíru vč. lidského těla. Shrnuto – jsme děti prahvězd a naše těla matka příroda v podstatě vytvořila z „kosmického smetí“.

Další odpovědi
mosoj

Ano. Vyhledej si časový harmonogram velkého třesku.

anonym

Seznam asi nenajdeš,ale vše vzniklo z hvězd co se nazývají hypernovy.

anonym

Vše začalo vodíkem – po třesku se ustálil jako první a vše základní z něj dostalo tvar… A zbytek je jen o mísení a naopak rozpadání… (Jak vesmír chladne, pohyby ustávají, až jednou vše co se rozletělo a díky teplu mělo velkou kynetickou energii, pomalu ustane, poněvadž se vesmír stále ochlazuje a vzdálenosti se zvětšují tak, že mezi galaxiemi jsou větší a větší propasti – nakonec se vše zase smrskne do nekonečně malého bodu – exploze → imploze → exploze → …)